News-Serwis

Kraj

Repatrianci: Polacy z Ukrainy w ośrodkach Caritasu

Repatrianci: Polacy z Ukrainy w ośrodkach Caritasu
25 listopada 2015
11:17

Polacy z Mariupola i Donbasu w ośrodkach Caritas na Warmii

Nauka języka, kontakty z prawnikami i urzędami oraz adaptacja do warunków życia w Polsce – to czeka rodziny o polskich korzeniach, które przyleciały do kraju w drugiej grupie repatriantów z Ukrainy.

Około 190 osób zamieszkało w ośrodkach Caritas w Rybakach i Łańsku.

Dyrektor Caritas Warmii, ksiądz Paweł Zięba podkreśla, że spędzą tu pół roku, podobnie jak poprzednia grupa przybyłych do Polski. „Bazując na doświadczeniach poprzedniego programu wiemy jak ważny jest na początku element wyciszenia , rozpoznania się w nowej sytuacji, a dopiero potem szukanie miejsca i pracy w naszej ojczyźnie” powiedział dyrektor Caritas.

Jak podkreśla ksiądz Paweł Zięba – początek pobytu gości w ośrodkach Caritas przypada na okres Bożego Narodzenia, które będzie obchodzone z uwzględnieniem tego, że repatrianci mają różne wyznania.

Najważniejsza jednak jest codzienność i zwykłe potrzeby, których zaspokojenie mogą wesprzeć ewentualni darczyńcy – zaznacza dyrektor Caritas. Teraz szczególnie potrzebne są artykuły dla dzieci takie jak pieluchy,kosmetyki i środki higieniczne , które nie zostały bezpośrednio uwzględnione w kosztach programu adaptacji.

Teraz Polacy z Mariupola i Donbasu zapoznają się ze swoim nowym miejscem pobytu. Jak podkreśla dyrektor Caritas – z poprzednich doświadczeń wynika, że wśród osób, które przybyły do Polski jest dużo młodych ludzi , którzy dość szybko odnajdują się w Polsce, widzą swój potencjał i korzystają z niego w nowej rzeczywistości.

IAR
foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Flickr

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze