News-Serwis

Kraj

Rekord wypożyczeń miejskiego roweru w Warszawie

Rekord wypożyczeń miejskiego roweru w Warszawie
07 grudnia 2015
14:35

Najchętniej warszawiacy jeździli w czwartki między 15.00 17.00. Rowery statystycznie wypożyczali, co dziesięć sekund. Miasto podsumowało czwarty sezon Veturillo i zdradziło plany na kolejne lata.

W 2016 roku zostanie ogłoszony przetarg na nowego operatora systemu, więc w 2017 roku możemy spodziewać się zupełnie nowych rowerów. Łukasz Puchalski pełnomocnik prezydenta stolicy ds. komunikacji mówi, że oczekiwania do operatora są dopiero na etapie planowania ” Na pewno chcemy, aby rowerów było więcej i żeby użytkownicy mogli korzystać z aplikacji, która umożliwi wypożyczanie bez terminala. Są też głosy wśród mieszkańców, żeby były rowery elektryczne. Chcielibyśmy też, aby w każdej stacji była pompka do roweru.” -dodaje Puchalski.

W mieście jest coraz mniej rowerowych wandali – mówi Tomasz Wojtkiewicz prezes firmy Nextbike, operator miejskich rowerów, który już zapowiedział, że wystartuje w kolejnym przetargu. Zapewnia, że w tym roku było najmniej dewastacji i kradzieży. „Oczywiście zdarzają się takie sytuację, np. przy okazji niskiego poziomu wody w Wiśle znaleźliśmy w rzece rower z 2012 roku, ale myślę, że proces akceptacji społecznej, że jest to nasze wspólne dobro ustabilizował się” – mówi prezes Nextbike.

W Warszawie w sezonie działa ponad 200 stacji i jest ponad 3 tysiące rowerów. Od początku marca do 30 listopada rowery wypożyczono prawie dwa miliony razy. To prawie czteroprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim sezonem. Teraz rozpoczęła się przerwa zimowa, jednoślady zostały zabrane do magazynów, gdzie są naprawiane. Na ulice wrócą w marcu.

IAR

fot. grotos/Flickr

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze