News-Serwis

Kraj

Raport ONZ: Do Europy przybędzie półtora miliona imigrantów

Raport ONZ: Do Europy przybędzie półtora miliona imigrantów
02 października 2015
21:31

Najnowsza fala imigrantów przybywających przez Morze Śródziemne do Europy zwiększy liczbę mieszkańców Starego Kontynentu o mniej więcej półtora miliona – wynika z najnowszego raportu ONZ. Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców Adrian Edwards przyznaje jednak, że w tym tygodniu ze względu na pogorszenie się pogody zmniejszyła się liczba uchodźców, którzy docierają do greckich wysp.

Spadek temperatury i silny wiatr w Grecji w ostatnich dniach sprawiają, że przeprawa przez morze jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Codziennie w okolicach greckich wysp dochodzi nawet do kilku akcji ratunkowych. Przedstawiciel ONZ przewiduje, że kiedy tylko poprawi się pogoda, ponownie wzrośnie napływ imigrantów. Zgodnie z raportem, od początku roku drogą morską do Europy przedostało się 520 tysięcy osób, z czego zdecydowana większość – ok. 400 tysięcy – trafiła przez Turcję na greckie wyspy. Tylko 25 września przybyła tam rekordowa liczba imigrantów – 6600 osób.

Rzecznik Wysokiego Komisarza nie wypowiedział się na temat tego, czy rosyjskie naloty w Syrii pomogą, czy raczej opóźnią zakończenie wojny w tym kraju i jaki to będzie miało wpływ na problem nielegalnego przekraczania granic Unii. Trwająca już cztery lata wojna domowa w Syrii jest głównym powodem obecnego kryzysu imigracyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR/)Beata Kukiel-Vraila/Ateny/mcm/dabr
foto: archiwum

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze