News-Serwis

Kraj

Rakieta z Pesy wjeżdża na tory

Rakieta z Pesy wjeżdża na tory
29 grudnia 2015
11:19

W swoją pierwszą podróż wyruszają pociągi Dart z bydgoskiej fabryki Pesa. Pasażerowie nowymi maszynami będą mogli podróżować z Warszawy do Lublina. Niestety, opóźnienie jest już na starcie. Planowo pociągi miały kursować od połowy grudnia.

PKP Intercity zamówiły 20 pociągów typu Dart. Wstępnie wszystkie składy miały zostać dostarczone do połowy grudnia, jednak producent nie zdążył zrealizować zamówienia. Jeżeli przewoźnik nie odbierze pociągów do końca roku, bydgoska fabryka może stracić dotację unijną. Jednak PKP Intercity zawarły przed świętami porozumienie z producentem. Jeśli ten nie zdąży z dostawą, to wypłaci utraconą dotację. W celu dotrzymania terminów zawartych w umowie pracownicy Pesy pojawili się 25 oraz 26 grudnia w pracy.

Pociągi typu Pesa Dart to pierwsze krajowe maszyny dużej prędkości, często nazywane „polskim Pendolino”. Mają one osiągać prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Jednak to będzie możliwe dopiero po wyremontowaniu całej trasy z Warszawy do Białegostoku oraz Lublina – dopiero około 2020 roku.

Rzeczniczka PKP Intercity Beata Czemerajda poinformowała, że kolejne połączenia obsługiwane przez Darty zostaną uruchomione w środę. Rano skład wyjedzie z Warszawy i uda się do Białegostoku. Docelowo na tej linii będzie jeździć więcej tego typu pociągów. Darty pojawią się na trasie Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/Lublin oraz Białystok/Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała.

Składy serii Dart są luksusowe – zapewnia producent. Jest w nich 350 wygodnych i ergonomicznych foteli. Wagony wyposażone są w klimatyzację, gniazdka elektryczne, miejsca na rowery i wózki, system informacji pasażerskiej. W toaletach znajdują się przewijaki dla niemowląt. Zamontowano też wzmacniacze sygnału telefonii komórkowej. Na razie nie ma urządzeń emitujących sygnał Wi-Fi.

IAR/ru

fot. Marek Sawistowski/Wikimedia commons

Powiązane artykuły

Komentarze