News-Serwis

Kraj

Rak piersi: Przede wszystkim badania kontrolne

Rak piersi: Przede wszystkim badania kontrolne
28 listopada 2015
18:04

Rak piersi jest wyleczalny, jeśli zadbamy o badania profilaktyczne – przekonują specjaliści i osoby, które pokonały tę chorobę.

Doktor Jerzy Giermek z Centrum Onkologii w Warszawie podkreśla, że po to wykonujemy badania, aby leczenie było krótsze, łatwiejsze i skuteczne. Według niego, kampania w tej sprawie powinna trwać przez cały rok, a edukacja musi być prowadzona również w szkołach. Doktor tłumaczy, że musimy nauczyć się dbać o swoje zdrowie -badania kontrolne pomagają w tym.

Również Krystyna Wechmann – prezes Federacji Stowarzyszeń ” Amazonki” uważa, że badania profilaktyczne są najważniejsze. 25 lat temu wykryła u siebie guza w piersi. Według niej, w Stanach Zjednoczonych samobadanie, mammografia i usg są tak powszechne, że Amerykanki wykonują je z okazji urodzin. Dlatego tam, wykrywa się raka zwykle w pierwszym stopniu zaawansowania i 70 procent operacji można wykonać oszczędzając pierś. W Polsce proporcje są odwrotne: w 70-ciu procentach wykonuje się mastektomię czyli amputację piersi.
W Polsce każdego roku rak piersi wykrywany jest u blisko 15 tysięcy kobiet.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/gaj/ po
fot: UN Women Asia & the Pacific/Flickr.com

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze