News-Serwis

Nauka i technologia

Psy unikają osób nielubiących ich właścicieli

Psy unikają osób nielubiących ich właścicieli
05 lipca 2015
09:16

Psy unikają osób, które zachowują się nieżyczliwie wobec ich właścicieli – tak wynika z badania japońskich naukowców. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy czworonogi potrafią ocenić i odpowiednio zareagować na interakcję między kilkoma osobami.


W trakcie badania psy obserwowały swoich właścicieli, którzy próbowali wyjąć rolkę taśmy z zamkniętego, przeźroczystego pojemnika. Nie mogąc sobie poradzić, zwracali się o pomoc do aktora siedzącego obok nich. Ten miał do wyboru dwa scenariusze. Pierwszy przewidywał odmowę pomocy – w takim przypadku aktor odwracał się i odchodził. Drugi scenariusz zakładał wsparcie proszącego. Wówczas aktor przytrzymywał pojemnik z taśmą, a w tym czasie właściciel otwierał go i wyjmował przedmiot.

Japońscy naukowcy wprowadzili też do badania trzecią opcję. Zmagającego się z pojemnikiem właściciela obserwował aktor, który nie proszony o pomoc, odchodził. W każdym z trzech scenariuszy, sytuację obserwowała osoba neutralna, nie wchodząca w interakcję z pozostałymi osobami.

Tuż po badaniu, aktor i osoba neutralna, oferowały psom jedzenie. Zwierzęta starały się unikać tych osób, które odmówiły pomocy ich właścicielom. Znacznie częściej przyjmowały pokarm od życzliwych, którzy udzielili wsparcia ich panom lub od osoby neutralnej, nieproszonej o pomoc. Jednocześnie japońscy naukowcy zauważyli, że częstotliwość przyjmowania pokarmu od osoby pomagającej ich właścicielowi oraz osób neutralnych lub niereagujących w ogóle, była taka sama.

Badania przeprowadzone na 54 psach różnych ras opublikowano w międzynarodowym magazynie „Animal Behaviour”.

– Co prawda nie prowadziłam takich badań, ale i ja zauważyłam, że psy chłodno odnoszą się wobec tych osób w moim otoczeniu, których nie darzę szczególną sympatią – skomentowała Katarzyna Dowbor, znana miłośniczka zwierząt i właścicielka dwóch psów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/BBC/esz/dabr

fot. AllieKF / flickr.com

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze