News-Serwis

Gospodarka

Koniec „Mieszkania dla Młodych”. Będą nowe formy wsparcia

Koniec „Mieszkania dla Młodych”. Będą nowe formy wsparcia
13 stycznia 2016
15:51

Uruchomienie kas oszczędnościowych albo ulgi podatkowe – to tylko część rozwiązań które przygotuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w ramach nowego programu wsparcia mieszkalnictwa. Zastąpi on program Mieszkanie dla Młodych. Cześć wniosków o MdM może być jednak sfinansowana w przyszłym roku. Tak się stanie, gdy wyczerpie się tegoroczna pula na program.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Kazimierz Smoliński wyjaśnia, że mimo dużego zainteresowania w ubiegłym roku, resort nie przedłuży obecnego programu wsparcia. Wiceminister przypomina, ze Mieszkanie dla Młodych było przyjęte na określony czas, do końca 2018 roku. Smoliński, podkreśla, że chętni na zakup mieszkania z dopłatą nie muszą się obawiać. Gdy wyczerpie się tegoroczna pula w wysokości 730 milionów złotych, to – jak mówi wiceminister – kolejne wnioski będą kontraktowane na 2017 rok.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreśla, że zapis w obecnej ustawie nie pozwala wydać niewykorzystanych wcześniej środków. Minister zwraca uwagę, że początkowe zainteresowanie tym programem nie było duże i w poprzednich latach nie wykorzystano wszystkich środków. Ustawowe zapisy nie pozwoliły jednak na przesunięcie tych środków na kolejne lata.

Kazimierz Smoliński zapewnił jednak, że polskie rodziny nie zostaną bez możliwości pozyskania środków na własne mieszkanie. Ministerstwo pracuje nad Narodowym Programem Budowy Mieszkań. Według niego, resort budownictwa przedstawi niebawem założenia nowego systemu wsparcia mieszkalnictwa. W najbliższym czasie ministerstwo chce pokazać projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych. Taki system obowiązuje w wielu europejskich krajach. Plusem takiego rozwiązania jest wytworzeniu wśród ludzi nawyku oszczędzania i zapewnienie bankom niezbędnego kapitału. Jak wyjaśnia Smoliński, po 3 lub 5 latach oszczędzania, w zależności od przyjętego rozwiązania, na rynek zaczęłyby napływać pieniądze.

Nie wiadomo jeszcze jak duże będzie wsparcie. Według przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wiele zależy od możliwości przyszłorocznego budżetu. Na przyszły rok pula przeznaczona na program MdM wynosi 746 milionów złotych. Na 2018 rok – 762 miliony złotych.

IAR/ru

fot. Kamesg/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze