News-Serwis

Świat

Prezydent Iranu w Europie – pierwszy raz od 20 lat!

Prezydent Iranu w Europie – pierwszy raz od 20 lat!
27 stycznia 2016
13:44

Irański Prezydent Hassan Rouhani w poniedziałek 25 stycznia rozpoczął swoją czterodniową wizytę w państwach europejskich. To pierwsza od prawie dwudziestu lat oficjalna podróż irańskiego prezydenta do Europy. Dzisiaj prezydent Iranu gości z dwudniową wizytą we Francji, wczoraj odwiedził Włochy i Watykan.

Francja to ostatni etap podróży Hassana Rouhaniego po Europie – pierwszej od czasu zniesienia przez Zachód sankcji wobec Teheranu. Wizyta ma charakter polityczny i ekonomiczny. W pierwszym przypadku chodzi o to, aby Francja pełniła rolę mediatora w napiętych stosunkach irańsko-saudyjskich. Jeśli chodzi o sprawy gospodarcze, to Irańczykom, a przede wszystkim Francuzom, zależy na odbudowaniu relacji sprzed 2005. roku, kiedy obroty z Teheranem osiągały poziom 7. miliardów euro.

Teraz Paryż liczy na 1,5 miliarda. Byłby to znaczący wzrost po okresie sankcji i zamrożeniu kontaktów na wszystkich szczeblach. Zyskaliby na tym producenci francuskich samochodów, konsorcjum lotnicze Airbus, a także przedsiębiorstwa energetyczne. Iran potrzebuje inwestycji, które pomogą mu w zwiększeniu wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Wczoraj prezydent Hassan Rouhani zakończył podobną wizytę we Włoszech i Watykanie. Szef włoskiego rządu Matteo Renzi po wieczornym spotkaniu z irańskim przywódcą na Kapitolu powiedział dziennikarzom, że – Historyczna przyjaźń znajduje fundamenty w relacjach kulturalnych między Rzymem a Teheranem. To znak naszej przeszłości, ale ja chcę myśleć o naszej przyszłości – dodał premier Włoch.

Włoski premier stwierdził, że porozumienie Zachodu z Iranem w sprawie programu nuklearnego to przełom, który – Może być pierwszym krokiem na drodze do nowej fazy pokoju i dobrobytu, nie tylko w Iranie, ale w całym regionie.- Renzi wyraził nadzieję na współpracę z Teheranem przy rozwiązaniu konfliktu w Syrii. Rola Rowhaniego w zapewnieniu stabilizacji w regionie ma w opinii Renziego fundamentalne znaczenie.

– Podpisaliśmy pierwsze porozumienia, ale to dopiero początek. Są dziedziny, w których możemy i powinniśmy zrobić więcej – mówił Renzi podejmując przywódcę Iranu. Podkreślił, że dotyczy to także dziedzin, w których różnice zdań są większe i w tym kontekście wymienił prawa człowieka. – Pokazaliśmy, że umiemy prowadzić dialog i dyskutować – stwierdził premier Włoch. Mówił o potrzebie zaangażowania Iranu w walkę z terroryzmem i obecności tego kraju przy stole międzynarodowych rokowań.

Hasan Rowhani oświadczył zaś, że należy stworzyć warunki dla aktywnej obecności włoskich i europejskich przedsiębiorców w Irani. Zapewnił, że jego kraj stoi na pierwszej linii walki z terroryzmem. Porozumienie nuklearne prezydent nazwał „politycznym cudem”. – Czemu nie zastosować tego przykładu dla Bliskiego Wschodu, Afryki i południa basenu Morza Śródziemnego? – zapytał.

We wtorek przed południem prezydent Iranu uda się do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. To pierwsza wizyta przywódcy Iranu za Spiżową Bramą od 1999 roku, gdy Jana Pawła II odwiedził prezydent Mohammad Chatami. Prasa nie wyklucza, że Rowhani zaprosi Franciszka do Iranu. Przypomina się, że kraj ten odwiedził Paweł VI w 1970 roku.

W związku z wizytą prezydenta Iranu część włoskich polityków podkreślając znaczenie relacji z Teheranem wyraża też przekonanie, że Rowhani powinien jednoznacznie wypowiedzieć się na temat Holokaustu, zwłaszcza po serii negacjonistycznych wypowiedzi swego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada, a także położyć kres wykonywaniu kary śmierci w swym kraju. Włoski oddział Amnesty International apelował do premiera Renziego, by w czasie rozmowy z irańskim prezydentem wyraził zaniepokojenie brakiem poszanowania praw człowieka przez władze w Teheranie.

IAR/ru

fot. Υπουργείο Εξωτερικών/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze