News-Serwis

Świat

Porozumienia z Mińska przedłużone na 2016 rok

Porozumienia z Mińska przedłużone na 2016 rok
30 grudnia 2015
16:18

Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji uzgodnili przedłużenie na 2016 rok porozumień z Mińska. Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin omówili w rozmowie telefonicznej sytuację w Donbasie i realizację porozumień o pokojowych.

Służby prasowe Kremla poinformowały, że politycy zwrócili uwagę na wagę dalszej pracy Grupy Kontaktowej do Spraw Ukrainy, która spotykała się w stolicy Białorusi, Mińsku. Przywódcy Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji mówili o konieczności ścisłego przestrzegania zawieszenia broni w Donbasie, „To stwarzałoby przesłanki do realizacji zadań, związanych z kontynuacją politycznego uregulowania sytuacji” czytamy na stronie internetowej Kremla.

W trakcie rozmowy poruszona została również kwestia dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Prezydent Władimir Putin przedstawił ocenę wejścia w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Ma to nastąpić 1 stycznia.

W efekcie wejścia w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej Rosja od nowego roku planuj wprowadzić zakaz importu wieprzowiny z Ukrainy. Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Rossielchozdzor twierdzi, że jest to wynik pogorszenia sytuacji sanitarnej na Ukrainie z zachorowalnością zwierząt na afrykański pomór świń. Wcześniej Rosja zapowiedziała, że od 1 stycznia 2016 roku wprowadza cło na ukraińskie towary oraz embargo na produkty żywnościowe.

W związku z powyższymi planami Kremla, Ukraina zakaże importu niektórych rosyjskich towarów. – Dziś odpowiednich formalności ma dopełnić ukraiński rząd – poinformował premier Arsenij Jaceniuk. Podczas posiedzenia gabinetu transmitowanego przez telewizję premier mówił też, że zmienione zostaną cła na niektóre dobra z Rosji. Nie podał jednak szczegółów.

IAR/ru

fot. Joood/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze