News-Serwis

Kultura i Styl życia

Polskie dźwięki w Los Angeles

Polskie dźwięki w Los Angeles
20 stycznia 2016
14:48

Polska muzyka współczesna rozbrzmiała w jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich sal koncertowych. Swoje prawykonanie miał tam utwór Agaty Zubel, utalentowanej polskiej kompozytorki młodego pokolenia. Zaprezentowano także utwory innych współczesnych polskich twórców.

„Chapter 13” Zubel to kompozycja inspirowana książką „Mały Książę” Antoine’a Saint-Exupery’ego. Została napisana na zamówienie Filharmonii w Los Angeles. I właśnie w nowoczesnej siedzibie filharmoników, Walt Disney Concert Hall, miał miejsce wtorkowy koncert.

Agata Zubel jest znana z dokonywania prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów. Jako wokalistka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych. Współtworzy z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce. Latem 2004 roku uczestniczyła w eksperymentalnym projekcie improwizacji podczas koncertu zamówionego przez organizatorów Międzynarodowych Kursów Kompozytorskich w Darmstadt.

W jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. W ciągu kilku minionych lat, oprócz wielu prawykonań i nagrań dzieł współczesnych twórców, dała się poznać jako wykonawczyni „Chantefleurs et Chantefables” Witolda Lutosławskiego (Musica Polonica Nova 2006), „DW9” Bernharda Langa (Warszawska Jesień 2004), „Gwiazdy” Zygmunta Krauzego (adaptacja elektroakustyczna Cezarego Duchnowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu 2005) czy też roli Fedry w operze Dobromiły Jaskot pod tym samym tytułem (Teatr Wielki-Opera Narodowa 2006).

Los Angeles to nie jedyny przystanek Agaty Zubel w USA. W zeszłym roku goszczono ją w San Francisco, a za kilka miesięcy pojawi się w Seattle. Artystka ma dobre recenzje w Stanach Zjednoczonych, mimo że amerykański rynek muzyki poważnej jest rynkiem trudnym, preferującym utwory klasyczne, nie współczesne.

Ww wtorkowy wieczór zaprezentowano nie tylko dzieło Agaty Zubel, ale także utwory: Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Meyera i Pawła Szymańskiego. Koncert pod tytułem „Współczesna Polska” odbył się w ramach cyklu, „Zielona Parasolka” – „Green Umbrella”. Organizator wydarzenia amerykański kompozytor John Adams ocenia, że „Green Umbrella” to w skali światowej najdłużej trwający cykl muzyki współczesnej.

IAR/ru

fot. Jiuguang Wang/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze