News-Serwis

Kraj

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów. Czy Polska zapłaciła okup?

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów. Czy Polska zapłaciła okup?
09 grudnia 2015
12:20

Polscy marynarze uprowadzeni u wybrzeży Nigerii są już na wolności. Spekuluje się, że polskie MSZ wykupiło ich z rąk porywaczy. Minister nie zaprzecza.

– Mamy dzisiaj bardzo dobrą wiadomość. Polscy marynarze, którzy zostali uprowadzeni u wybrzeży Nigerii są wolni – poinformowała we wtorek premier Beata Szydło. Dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia Szef MSZ Witold Waszczykowski komentował tę sprawę. Zapytany o okoliczności uwolnienia Polaków odpowiedział, że była to skomplikowana i wielowątkowa operacja. Na pytanie czy Polska zapłaciła porywaczom okup odpowiedział, że ludzkie życie jest bezcenne i robi się wszystko, żeby to życie ratować.

W negocjacje prowadzące do uwolnienia Polaków zaangażowane były także władze nigeryjskie, które od początku sugerowały, że porwanie może mieć podłoże finansowe a nie terrorystyczne. W rozmowach brali udział również przedstawiciele armatora, który zatrudniał polskich marynarzy.

Statek ‚Szafir’, należący do EuroAfrica został zaatakowany przez nigeryjskich piratów pod koniec lutego. Porwano wówczas 5 z 16 członków załogi. Niebawem wszyscy będą w kraju.

po
fot. EuroAfrica

Powiązane artykuły

Komentarze