News-Serwis

Kraj

Polscy chrześcijanie pomagają uchodźcom z Bliskiego Wschodu

Polscy chrześcijanie pomagają uchodźcom z Bliskiego Wschodu
25 stycznia 2016
16:22

Osiem tysięcy euro zebrali wierni Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej na pomoc dla uchodźców z Afryki Bliskiego Wschodu. Pieniądze trafiły już do rodzin mieszkających w obozach dla uchodźców. Parafie i zbory organizują także zbiórkę odzieży zimowej i środków chemicznych.

Za kilka dni drugi transport z taka pomocą wyruszy z Polski. Niektóre ewangelicko-augsburskie parafie w kraju są również gotowe przyjąć uchodźców u siebie. Wierni rozważają wyremontowanie jednego z ośrodków parafialnych i dostosowanie go do potrzeb imigrantów. – Kilkakrotnie prowadzone były zbiórki pieniędzy – mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Kolejnym etapem pomocy ewangelików była akcja parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Rozpoczęto zbiórkę butów i odzieży zimowej dla dzieci i ich rodziców – mieszkańców obozu uchodźców w Slavonskim Brodzie, blisko granicy chorwacko-bośniackiej. Zbiórkę na ten cel w swoich zborach zorganizowały również inne Kościoły z Polskiej Rady Ekumenicznej. W akcję włączyło się wiele instytucji świeckich m.in. Szkoła oraz Przedszkole Polsko-Francuskie La Fontaine’a i Szkoła Amerykańska.

Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji. – Zebraliśmy tak wiele darów, że musieliśmy zorganizować dwa transporty. Drugi pojedzie pod koniec stycznia lub na początku lutego do obozu w Dobovej, w Słowenii – tłumaczy Magdalena Netter, pracownik socjalny parafii Świętej Trójcy.

Dobiega końca Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest on obchodzony na całym świecie każdego roku między 18 a 25 stycznia. Codziennie odprawiane są z tej okazji nabożeństwa. Towarzyszą im wystawy, koncerty i konferencje. W tym roku w Polsce kolejny raz na wspólnych spotkaniach zbierano datki na rzecz uchodźców.

IAR/ru

fot. Freedom House/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze