News-Serwis

Kraj

Prezydencki projekt dotyczący wieku emerytalnego w Sejmie

Prezydencki projekt dotyczący wieku emerytalnego w Sejmie
12 stycznia 2016
18:49

W Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie przedstawionego przez prezydenta projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny. To jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy i przedstawicieli rządu Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ten przywraca wiek emerytalny dla kobiet do 60 roku życia, a dla mężczyzn do 65 roku życia.

Podczas wtorkowego spotkania organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele związków zawodowych zaprezentowali swoje poprawki do projektu. We wnioskach znalazły się uwagi dotyczące podwyższenia składek na ubezpieczenie, zmiany systemu emerytalnego oraz dodania stażu do wieku emerytalnego.

Przedstawiciele pracowników wskazują na brak odpowiednich rozwiązań, które pozwoliłyby na godną pracę dla osób w podeszłym wieku. – Wskazywaliśmy w 2012 roku, że brakuje programów zarządzania wiekiem. Przede wszystkim zatrudnianie osób w wieku „45 +” jest odbierane z dużą niechęcią. Brak programów pozwalających na utrzymanie zdrowia w zawodach dla osób w wieku „50 +”. Starsi pracownicy powinni mieć łatwiejszy dostęp do lekarzy czy prawo do dodatkowych wolnych dni – mówi Paweł Małecki z Forum Związków Zawodowych.

– Opowiadamy się za wprowadzeniem obniżenia wieku emerytalnego, ale z okresem stażowym. Przede wszystkim podkreślamy fakt, że w nowym systemie o wysokości emerytury decydują liczba przepracowanych lat i stawki składek. Wprowadzenie stażu pozwoli na szybsze przejście emerytury oraz zwiększenie wartości wypłacanych świadczeń – dodaje Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych.

NSZZ Solidarność domaga się dobrowolności wydłużenia pracy. Każdy pracownik powinien decydować sam, czy chce przejść na emeryturę wcześniej z mniejszymi świadczeniami czy jednak popracować kilka lat więcej i otrzymać dodatkowe pieniądze. – Komisja krajowa Solidarności pozytywnie opiniuje ten projekt. Teraz przede wszystkim jest ważna równoległa praca nad wzrostem płac w Polsce. To pozwoli na zwiększenie składek ubezpieczenia. Poprzedni rząd planował, że przez podniesienie wieku emerytalnego będzie miało miejsce wydłużenie obecności na rynku pracy. Tak jednak się nie stało, ponieważ brakuje odpowiednich programów rozwoju i opieki dla osób w wieku „50+” – podkreśla Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność.

Związkowcy podkreślają, że należy zmienić cały system finansowania emerytur. – Ubezpieczenia społeczne powinny służyć ubezpieczonym, a nie firmom finansowym. Potrzeba szybkiego oskładkowania płac na ubezpieczenia społeczne. Nie może być tak, że pracownik pracujący 40 lat ma najniższą emeryturę. Polacy pracują rocznie 1900 godzin, na przykład Niemcy 1500. Każdy Polak pracuje o 10 lat więcej niż każdy inny mieszkaniec Europy – podkreśla przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Wszystkie zgłoszone uwagi będą dyskutowane przez posłów z sejmowej Komisji Pracy i Polityki Społecznej. W ciągu kilku najbliższych tygodni poprawiony projekt trafi do Sejmu.

Mikołaj Michalecki

Fot. pl.depositphotos.com

Powiązane artykuły

Komentarze