News-Serwis

Świat

Poganie świętowali zimowe przesilenie w Stonehenge

Poganie świętowali zimowe przesilenie w Stonehenge
23 grudnia 2015
14:37

Brytyjscy poganie świętowali, jak co roku 22 grudnia przesilenie zimowe w okolicy prehistorycznego kamiennego kręgu Stonehenge w zachodniej Anglii. Tego dnia rano zebrały się tam tysiące ludzi, by zobaczyć świt najkrótszego dnia w roku. Pielgrzymi i druidzi rozjechali się o zmroku.

Okolica prastarego kręgu na równinie Salisbury tętniła tego dnia życiem. – Niektórzy chcą tylko obserwować; inni odprawiają ceremonie. Są tu poganie i druidzi, pogrążeni w swoich rytuałach. Przychodzą z bębnami, tańczą, skandują, śpiewają – mówiła dyrektor muzeum Stonehenge Kate Davies.

Wszystkich gości czekał pokaz neolitycznej technologii. – Latem, jeśli o wschodzie słońca stanie się w centrum kręgu, zobaczy się świetlistą linię, która przechodzi nad głazem u wejścia i wpada do środka przez lukę między podstawami jednego z trylitów – wyjaśnia opiekująca się Stonehenge Heather Sebire.

Pogaństwo, uznane zresztą prawnie za religię, cieszy się w Wielkiej Brytanii coraz większą popularnością. Ostatnie dane sprzed 4 lat wskazują, że liczba zdeklarowanych pogan wynosiła 80 tysięcy i szybko rosła. Pisarz i ekspert religii animistycznych, profesor Ronald Hutton powiedział telewizji SKY, że nie wszyscy poganie deklarują publicznie swoją religię, aby nie narazić się na możliwe szykany. Według niego jest to zrozumiałe, ponieważ większość form chrześcijaństwa historycznie demonizowała pogan.

Profesor Ronald Hutton dodał, że pogaństwu sprzyja coraz wyraźniejsze dążenie wielu Brytyjczyków do prywatnego wyznawania wiary, które manifestuje się w powodzeniu domowych spotkań modlitewnych, grup dyskusyjnych i nabożeństw. Wielkie, instytucjonalne religie wydają się w Wielkiej Brytanii kurczyć. Hutton dodał, że pogaństwo to z definicji religia komórek i ogródków – łatwo ją uprawiać i wpasowuje się ono we wspomnianą tendencję.

Przesilenie zimowe było ważnym dniem dla pogan, druidów i innych wyznawców Słońca. Świętując wieczerzę wigilijną jesteśmy do nich podobni, choć nie zawsze to dostrzegamy. Wigilia Bożego Narodzenia przecież niemal zbiega się z momentem przesilenia zimowego.

Archeologia do dziś nie ustaliła jaką funkcję pełnił pierwotnie kamienny krąg Stonehenge. Naukowcy są zgodni, że jest on starszy niż religie animistyczne, nowocześni druidzi zatem może nieco zbyt pochopnie wybrali miejsce kultu. Skoro jednak archeolodzy nie wiedzą o Stonehenge nic pewnego – sprawa kamiennego kręgu pozostaje kwestią wyobraźni. Także wyobraźni pogańskich druidów.

IAR/ru

fot. Ann Wuyts/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze