News-Serwis

Kraj

PiS: Nie ma tematu stawiania Tuska przed Trybunałem Stanu

PiS: Nie ma tematu stawiania Tuska przed Trybunałem Stanu
25 listopada 2015
13:14

– Nie ma tematu stawiania Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu – zapewnia rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Rano w TVN24 stwierdziła, że patrząc na śledztwo smoleńskie i to, co w tej sprawie zrobił rząd Donalda Tuska, „Trybunał Stanu byłby dobrą sprawą”. Minister zaznaczyła, że jest to jej prywatna opinia.

Witek, tłumacząc się później ze swoich słów, przekonywała w Sejmie dziennikarzy, że sprawy nie ma. Tłumaczyła, że w TVN-ie odpowiedziała na pytanie o wypowiedź wiceprezesa PiS-u Adama Lipińskiego, który miał zasugerować postawienie byłego premiera przed Trybunałem Stanu. Powiedziała, że rozmawiała z nim, a on zaprzeczył. Podkreśliła, że nie ma dyskusji i – jak się wyraziła – takiego problemu.

Adam Lipiński także zaprzeczył w rozmowie z dziennikarzami, że nic nie mówił na temat stawiania przed Trybunałem Stanu byłego szefa rządu. Nie słyszałem, żeby teraz ktoś o tym myślał – zapewnia polityk. Dodał też, że będzie się domagał sprostowania informacji od dziennikarza, który ją podał.

Członkowie Rady Ministrów ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustaw, a także za przestępstwa popełnione w związku z zajmowanym stanowiskiem. Uchwałę o pociągnięciu członka Rady Ministrów do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje na wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej lub co najmniej 115 posłów większością 3/5 ustawowej liczby posłów. Tak stanowi konstytucja.

IAR/Naukowicz/K.P./ po
fot: European Parliament/Flickr.com

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze