News-Serwis

Kraj

Pierwszoklasiści będą uczyć się programowania?

Pierwszoklasiści będą uczyć się programowania?
22 grudnia 2015
15:35

Pierwszoklasiści mają uczyć się programowania już od przyszłego roku szkolnego. Wszystkie polskie szkoły mają też uzyskać dostęp do szerokopasmowego internetu. To zapowiedzi szefów resortów edukacji i cyfryzacji. Oba procesy mają jednak przebiegać stopniowo.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska twierdzi, że mamy w kraju świetnych programistów, choć z informatyką mogłoby być w Polsce lepiej. Dlatego czas na zmiany. Ministerstwo ogłasza, że zaczyna uczyć dzieci podstaw programowania na poważnie – pilotaż ma ruszyć już w 2016 roku, później mają być proponowane kolejne rozwiązania. Minister Zalewska ma nadzieje, że pilotaż zostanie przekuty w nowe podstawy programowe. Wprowadzanie programu ma poprzedzić diagnoza dotycząca dotychczasowego nauczania informatyki w szkołach, a także inwentaryzacja sprzętu potrzebnego do wyposażenia pracowni.

W myśl planowanej podstawy programowej już pierwszaki będą się uczyć programowania i nauczą się sterować robotami. Reforma obejmie także przedszkolaki. Mają one posługiwać się elektronicznymi urządzeniami cyfrowymi do zabawy oraz porozumiewać się nimi z bliskimi i rówieśnikami. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczniowie będą programować nieskomplikowane historyjki, a proste algorytmy przestaną być tajemnicą już dla uczniów czwartych klas polskich podstawówek. Programy i strony internetowe samodzielnie zaprojektują gimnazjaliści.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiada, że jej resort wesprze proces edukacji. – Wszystkim polskim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym ma zostać zapewniony szerokopasmowy internet, by nowoczesne technologie miały platformę do zaistnienia – mówi. Pieniądze na sprzęt będą pozyskane z Unii Europejskiej. Sprzęt rozdzielać będą samorządy. Największy problem stanowi brak odpowiednio wykwalifikowanych oraz zmotywowanych kadr.

Oba resorty na razie nie podają zbyt dużo detali – na precyzyjne informacje czas ma przyjść po zdiagnozowaniu polskich szkół pod kątem powszechnej nauki programowania. Skalę problemu obrazują statystki Komisji Europejskiej. Według nich liczba wakatów w branży IT osiągnie w tym roku aż 900 tys., a lista profesji wymagających programowania wciąż się wydłuża. Na dziesięć najbardziej potrzebnych zawodów w 2013 roku, nie mogły się bez niego obejść aż cztery.

IAR/ru

fot. EIFL/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze