News-Serwis

Kultura i Styl życia

Pierwsze wznowienie „Mein Kampf” w Niemczech

Pierwsze wznowienie „Mein Kampf” w  Niemczech
08 stycznia 2016
15:51

Niemieccy historycy zaprezentują dziś nową edycję „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Chodzi o specjalne wydanie opatrzone krytycznym naukowym komentarzem. Dotychczas „Mein Kampf” nie można było drukować. 1 stycznia wygasły jednak prawa autorskie. Oznacza to, że książkę można już swobodnie wydawać.

Niemieccy historycy uznali, że na rynku powinna pojawić się krytyczna edycja, dlatego przygotowali swoją wersją z odpowiednim komentarzem, zwracającym uwagę choćby na fatalne konsekwencje przemyśleń Hitlera – mówi profesor Andreas Wirsching z Instytutu Historii Najnowszej w Monachium. „Mein Kampf” nazywana „biblią nazizmu” to ideologiczny manifest Adolfa Hitlera, w którym wyłożył swoje pseudoteorie na temat rasy czy polityki. Hitler napisał ją podczas pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku. Część pierwszą opublikowano w 1925, część drugą w 1927. Do końca II wojny światowej sprzedano ponad 12 milionów egzemplarzy.

Publikacja „Mein Kampf” w Niemczech nie jest groźna – uważa wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Ukielski. Uważa on, że wznowienie książki Hitlera nie niesie zagrożenia. Jego zdaniem, ci którzy traktują Hitlera jako idola, a „Mein Kampf” jako „pewna biblię” i tak już wcześniej mieli do niej dostęp. Jednak – jak podkreśla wiceprezes IPN – zagrożenie płynie ze strony grup neonazistowskich, które należy uważnie monitorować.

Paweł Ukielski dodaje, że dobrym pomysłem jest wydanie „Mein Kampf” z komentarzem naukowym. Jego zdaniem, komentarz historyczny osobom zainteresowanym historią pozwoli lepiej zrozumieć kontekst i pewne niuanse zawarte w tej książce, która z punktu widzenia współczesnego czytelnika jest dość hermetyczna i momentami niezrozumiała.

Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości ustaliło, że nawet po wygaśnięciu praw autorskich do „Mein Kampf”, publikowanie tej książki bez komentarza jest zabronione. Jego wydawanie w Niemczech do ubiegłego roku było niemożliwe, gdyż potrzebna byłaby na to zgoda rządu krajowego Bawarii, który dysponował prawami autorskimi do „Mein Kampf” jako prawny następca Eher Verlag – partyjnego wydawnictwa NSDAP.

IAR/ru

fot. Kevin Wong/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze