News-Serwis

Świat

PE: Przeciwdziałanie terroryzmowi

PE: Przeciwdziałanie terroryzmowi
25 listopada 2015
13:55

Negocjacje w sprawie w rejestru danych przelotów pasażerów powinny zakończyć się w tym roku – zapewnił minister Nicolas Schmit w imieniu prezydencji luksemburskiej w Radzie Europejskiej. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata o bezpieczeństwie Europy po zamachach w Paryżu.

Nikolas Schmit zaapelował do państw członkowskich o współpracę przy zatwierdzaniu przepisów w sprawie rejestru danych przelotów pasażerów. Wymiana informacji o obejmowałaby także przeloty wewnątrz Unii. Przepisy są obecnie przedmiotem negocjacji trójstronnych między Parlamentem, Radą i Komisją. Ponieważ walka z terroryzmem wymaga skuteczniejszej kontroli handlu bronią, Rada w pierwszej kolejności rozpatrzy przedstawiony przez Komisję Europejską projekt zaostrzenia przepisów w tej sprawie.

Do końca marca przyszłego roku zmodernizowany zostanie także system skoordynowanej kontroli na zewnętrznych granicach Unii, zapewnił Nikolas Schmit. Sprawdzane mają być również osoby posiadające unijny paszport. Rada ma dopilnować, by państwa członkowskie systematycznie uzupełniały rejestr osób podejrzanych o terroryzm.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/Strasburg/mg/zr/ po
fot: European Parliament/Flickr.com

Powiązane artykuły

Komentarze