News-Serwis

Świat

Ostre starcie kandydatów podczas debaty prezydenckiej Republikanów

Ostre starcie kandydatów podczas debaty prezydenckiej Republikanów
15 stycznia 2016
15:59

W Stanach Zjednoczonych doszło do ostrego starcia kandydatów w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej. W drugiej prezydenckiej debacie Donald Trump znalazł się w defensywie, atakowany przez rywali próbujących przerwać jego świetną passę w sondażach. Najlepiej – sądząc z reakcji widowni – wypadła jedyna kobieta w wyścigu – Carly Fiorina.

W programie wzięło udział siedmiu kandydatów z najwyższym poparciem w sondażach. Podczas debaty w telewizji Fox Business politycy ostro spierali się między innymi o kwestie związane z imigracją, podatkami i islamskim terroryzmem. Politycy zgodni byli tylko w jednym – że prezydentura Baracka Obamy jest katastrofą.

Trump, czołowy kandydat w walce o nominację na prezydenta USA z ramienia Partii Republikańskiej, ponownie znalazł się w centrum uwagi podczas debaty transmitowanej na żywo w porze największej oglądalności przez telewizję CNN. Inaczej jednak niż podczas pierwszej debaty, oglądanej w sierpniu w telewizji FOX News przez rekordowe 24 mln widzów, Trump był w środę atakowany przez wszystkich swych rywali. Konkurenci zarzucali mu brak doświadczenia politycznego, nieprzewidywalność i braki w wiedzy o sprawach zagranicznych.

Fiorina, jedyna kobieta w wyścigu Republikanów, celnie wypunktowała też bankructwo czterech firm Trumpa, gdy ten – w typowy dla siebie sposób – przechwalał się, że odniósł niezwykłe sukcesy w biznesie i „zarobił miliardy, miliardy dolarów”. Ze spokojem i klasą odniosła się też do wypowiedzi Trumpa, który kilka dni temu oznajmił, że „z jej twarzą nie można wygrać”, a potem tłumaczył, że nie miał na myśli wyglądu zewnętrznego, ale osobowość Fioriny.

Były gubernator Florydy Jeb Bush uznał za absurdalną propozycję Donalda Trumpa o wprowadzeniu zakazu wjazdu muzułmanów do USA. – Kurdowie, którzy są naszymi wiernymi sojusznikami to muzułmanie. Chcesz im zakazać wjazdu do naszego kraju? – pytał. Trump odpowiedział, że z muzułmanami jest problem i że zakaz miałby być tylko czasowy. Miliarder podtrzymał sugestię, że jego główny rywal Ted Cruz może nie być uprawniony do walki o prezydenturę ponieważ urodził się w Kanadzie i tylko jego matka była Amerykanką.

– Od września konstytucja się nie zmieniła ale zmieniły się wyniki sondaży. Cruz wytknął Trumpowi, że jeszcze we wrześniu jego start w wyborach uważał za zgodny z konstytucją. W ogólnokrajowych ankietach zamiar głosowania na Donalda Trumpa deklaruje jedna trzecia republikanów. Cruza popiera co piąty ankietowany. Jednak w Iowa, gdzie za dwa tygodnie odbędą się prawybory, obaj mają podobną liczbę zwolenników.

IAR/ru

fot. Michael Vadon/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze