News-Serwis

Świat

Ostatnie orędzie Obamy o stanie państwa

Ostatnie orędzie Obamy o stanie państwa
12 stycznia 2016
11:50

Prezydent Barack Obama wygłosi dziś w nocy swoje ósme i ostatnie orędzie o stanie państwa. To najważniejsze doroczne wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Biały Dom zapowiada, że wystąpienie Obamy będzie mieć nietypowy charakter.

W odróżnieniu od poprzednich wystąpień przed połączonymi Izbami Kongresu, tym razem Obama nie przedstawi długiej listy planów legislacyjnych. Doradcy Obamy zapowiedzieli, że ma być ono bardziej skierowane do obywateli, niż do Kongresu. Prezydent USA skupi się na obronie swojej spuścizny oraz sprawach jakimi powinien zająć się jego następca. – W swoim orędziu powiem nie tylko o osiągnięciach i planach na kolejny rok, ale też o wyzwaniach jakie przed nami stoją w kolejnych latach – zapowiedział prezydent USA.

Według Białego Domu Barack Obama przedstawi kilka propozycji, które chce zrealizować za pomocą aktów wykonawczych w ostatnim roku prezydentury, tak jak niedawne dyrektywy w sprawie kontroli rynku broni. Ma także zwrócić uwagę, na poprawę kondycji gospodarczej kraju podczas jego urzędowania. Zapewne podkreśli, że w 2015 roku w USA przybyło aż 2,6 mln miejsc pracy, co czyni ten rok drugim z najlepszych pod tym względem od 1999 roku. Więcej miejsc pracy powstało tylko w 2014 roku. Bezrobocie spadło natomiast do 5 proc. z 10 proc. w październiku 2009 roku, gdy USA zaczynały wychodzić z recesji. Ekonomiści wskazują jednak, że obraz zakłócają dane o płacach, które praktycznie wciąż nie rosną. Zgodnie z zapowiedziami Białego Domu wiele miejsca poświęci prezydent bezpieczeństwu narodowemu.

„New York Times” pisze, że Obama, choć sam nie kandyduje w wyborach, chce wykorzystać mowę transmitowaną w porze największej oglądalności przez czołowe stacje telewizyjne, by zabrać głos w debacie wyborczej i powiedzieć Amerykanom, jaki powinien być program kolejnego prezydenta USA. Mowa – dodaje gazeta – to kluczowy moment dla kończącego drugi mandat prezydenta – daje mu okazję, by poprawić słabe notowania w sondażach i wpłynąć na to, jak oceniana będzie jego prezydentura.

Orędzie o stanie państwa to najważniejsze przemówienie jakie prezydent USA wygłasza na początku roku. Jest ono corocznym rytuałem, ale też wynikającym z amerykańskiej konstytucji obowiązkiem głowy państwa. Prezydent USA zwykle wygłasza je pod koniec stycznia, ale administracja Obamy uznała, że z uwagi na rozpoczynające się 1 lutego prawybory prezydenckie, które mogłyby przyćmić mowę prezydenta, lepiej zorganizować ją już teraz.

Podczas orędzia w sali parlamentu obecni są członkowie obu Izb Kongresu oraz wszyscy ministrowie, specjalni goście. W tym roku wśród gości zaproszonych z tej okazji do Kongresu są uchodźca syryjski oraz imigrant z Meksyku. Są długie brawa na stojąco i kamery telewizyjne wszystkich stacji.

IAR/ru

fot. OLGA LEDNICHENKO/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze