News-Serwis

Kraj

Olsztyn: Prokuratura bada, gdzie zaginęło 12 mln na pomoc dla niepełnosprawnych

Olsztyn: Prokuratura bada, gdzie zaginęło 12 mln na pomoc dla niepełnosprawnych
26 listopada 2015
22:06

Olsztyńska prokuratura sprawdza, gdzie zniknęło prawie 12 milionów złotych na pomoc niepełnosprawnym. Chodzi o działalność olsztyńskiego Stowarzyszenia HELPER, które w kilku miejscowościach Warmii i Mazur prowadzi Środowiskowe Domy Samopomocy dla osób niepełnosprawnych.

Według olsztyńskiej prokuratury okręgowej, w latach 2012-2014 stowarzyszenie otrzymało na swoją działalność dotacje z pieniędzy publicznych o łącznej wartości 30 milionów złotych. „Ale – jak wynika z dokumentów zabezpieczonych w stowarzyszeniu – wydało tylko 18 milionów” – informuje prokurator Zbigniew Czerwiński, rzecznik olsztyńskiej prokuratury okręgowej.

Chodzi o prace remontowo-budowlane w Środowiskowych Domach Samopomocy w Olsztynie, Reszlu, Prejłowie, Jedwabnie i Marcinkowie. „Te prawie 12 milionów złotych, to kwota, której nie da się udokumentować pracami, podejmowanymi działaniami” – powiedział Zbigniew Czerwiński. Co więcej – również w przypadku tych udokumentowanych 18 milionów są wątpliwości, czy były wydane prawidłowo. Prokurator Czerwiński zwraca uwagę na drogie roboty budowlane oraz inne wydatki, które wydają się trudne do uzasadnienia.

„Wśród dokumentów, które analizuje prokurator, są również dokumenty potwierdzające zakup drogich perfum z uznanych światowych marek. W związku z tym będziemy sprawdzali jaki cel stowarzyszenie miało na zakup tego rodzaju towarów” – dodał rzecznik olsztyńskiej prokuratury okręgowej.

W tej sprawie nikomu na razie nie postawiono zarzutów. Reporterowi Radia Olsztyn nie udało się skontaktować z prezes stowarzyszenia HELPER – jest nią Katarzyna Kaczmarek, żoną byłego posła PiS oraz byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka. Osoba blisko z nią związana w rozmowie telefonicznej poinformowała natomiast, że Stowarzyszenie nie będzie komentowało sprawy prowadzonego śledztwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Andrzej Piedziewicz, PR Olsztyn/kd/dyd

fot. Lee Fenner, Flickr, CC BY 2.0

Powiązane artykuły

Komentarze