News-Serwis

Inne

Odkryto nowy gatunek dinozaura

Odkryto nowy gatunek dinozaura
17 grudnia 2015
16:12

Miłośnicy „Parku Jurajskiego” oraz „Epoki lodowcowej” mają powody do radości. W Hiszpanii odkryto nowy gatunek dinozaura. Kości wymarłego gada odnaleziono w miejscowości Morella na wschodzie kraju. Dinozaura nazwano Morelladon beltrani. Żył on przed 125 milionami lat i był roślinożerny.

Szczątki przedpotopowego zwierzęcia znaleziono w kopalni gliny. Okazało się, że przetrwała ćwierć szkieletu. Nie odnaleziono jednak czaszki. Naukowcy stwierdzili, że dinozaur ma inną budowę bioder i żeber od innych znanych nauce roślinożernych dinozaurów. Charakterystyczną cechą jego wyglądu był rodzaj przebiegającego wzdłuż kręgosłupa grzebienia. Prawdopodobnie regulował on temperaturę zwierzęcia i magazynował zapasy tłuszczu. Morelladon beltrani miał 6 metrów długości, dwa wysokości i ważył tonę. Był spokrewniony z rozpowszechnionym w Europie i Azji Iguanodonem.

Miejsce znaleziska jest położone 70 km od morza. Jednak 125 milionów lat temu, tam właśnie rozpościerały się plaże, a przylegające do nich tereny pokrywała tropikalna roślinność. Od połowy XIX wieku w okolicach Morelli odnaleziono ponad 500 kości dinozaurów.

IAR/ru

fot. Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze