News-Serwis

Świat

Noworoczny cud? 400 km nowych autostrad w jedną noc

Noworoczny cud? 400 km nowych autostrad w jedną noc
31 grudnia 2015
10:18

W Czechach w ciągu jednej nocy przybędzie 400 km nowych autostrad. Tyle zyskają nasi południowi sąsiedzi w sylwestrową noc. Nie jest to jednak cud inwestycyjny, lecz administracyjny.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia ponad 400 kilometrów dróg ekspresowych zostanie przemianowanych na autostrady. Niestety główna zmiana, jaką odczują kierowcy – również ci przyjeżdżający do Czech z Polski – to większa liczba dróg, na których konieczne będzie posiadanie winiety.

De facto zmiana ograniczy się jedynie do wprowadzenia nowego oznaczenia dróg, instalacji aktualnych znaków drogowych i podniesienia maksymalnej dozwolonej prędkości ze 110 na 130 km/h.

Powstanie też nowy rodzaj dróg – tak zwanych autostrad drugiej kategorii. Na razie będzie to jednak zaledwie 150 kilometrów dotychczasowych dróg pierwszej kategorii, czyli odpowiedników naszych dwujezdniowych dróg krajowych.

Od pierwszego stycznia rozpocznie się też wymiana tablic oznaczających kategorię drogi. Obecnie w Czechach autostrady wyróżniane są kolorem zielonym, zaś pozostałe drogi – niebieskim. Ponieważ jednak konieczne jest dostosowanie systemu oznaczeń do wymogów unijnych, od nowego roku kolory te będą zamienione. Przy czym nowe drogowskazy trafią najpierw na autostrady, a dopiero później na pozostałe drogi. Wymiana potrwa łącznie aż 10 lat.

IAR/ru

Fot. Marco Vaco/Flickr

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze