News-Serwis

Inne

Nowoczesne leki nie dla pacjentów?

Nowoczesne leki nie dla pacjentów?
19 stycznia 2016
16:04

Chorzy na raka w Polsce nie mają dostępu do innowacyjnych terapii. W wyniku zmian prawnych zlikwidowano chemioterapię niestandardową, pacjenci nie mogą też ubiegać się o indywidualną zgodę na leczenie nowoczesnymi preparatami. Jak poprawić sytuację chorych dyskutowano w Warszawie na konferencji pod tytułem „Wczesny dostęp do onkologicznych leków innowacyjnych – propozycje rozwiązań systemowych”.

Mateusz Mądry, ekspert Europejskiej Agencji Leków wyjaśnił, że od momentu zakończenia badań i rejestracji leku, do jego refundacji mijają przeciętnie 2 lata. A w tym czasie można by uratować setki istnień ludzkich. Europejscy eksperci zastanawiają się, jak ten system usprawnić.

Rafał Zyśk z Uczelni Łazarskiego podkreśla, że w niektórych krajach nowoczesne leki, które pozytywnie przeszły badania kliniczne i ich skuteczność została potwierdzona, zanim trafią do refundacji, są przez producentów bezpłatnie przekazywane szpitalom i podawane pacjentom. W Polsce takich rozwiązań brakuje.

Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder uważa, że szansą na dostęp do nowoczesnych innowacyjnych leków byłoby stworzenie Funduszu Waki z Rakiem zasilanego z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Barierą w dostępie do nowoczesnych leków jest ich cena. Innowacyjna terapia celowana, która niszczy tylko komórki nowotworowe to koszt od 20 do 30 tysięcy zł miesięcznie.

IAR/ po
fot. epSos .de/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze