News-Serwis

Kraj

Nowi prezesi Polskiego Radia i TVP

Nowi prezesi Polskiego Radia i TVP
08 stycznia 2016
15:47

Wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów publicznych poinformował o zmianach na stanowiskach szefów TVP i Polskiego Radia. Krzysztof Czabański napisał na swoim profilu w serwisie Facebook, że „W piątek rano Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk.”

Barbara Stanisławczyk, nowa prezes Polskiego Radia, jak mówił Dawid Jackiewicz, gwarantuje rzetelne, obiektywne sprawowanie tej funkcji. – Jest doświadczonym publicystą, dziennikarzem, ma doświadczenie menadżerskie – dodał minister. Jackiewicz zapowiedział też, że po weekendzie ogłosi składy nowych rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Minister skarbu powołał dziś także nowego prezesa Telewizji Polskiej. Został nim Jacek Kurski. Dawid Jackiewicz mówi, że nie miał wątpliwości co do tej kandydatury. – Jacek Kurski rozumie, jak to jest: być w opozycji i nie mieć prawa głosu w mediach publicznych. To jest doświadczenie, którego nikomu nie życzymy – powiedział Jackiewicz. Jak dodał, jest to gwarancja tego, że nie będzie się więcej powtarzało wykluczanie z debaty publicznej części uczestników sporu politycznego.

Według ministra, nowy szef TVP jest gwarantem przywrócenia równowagi w mediach publicznych. Jak mówił Jackiewicz, Jacek Kurski doskonale zna i rozumie media. „Wie, w jaki sposób muszą funkcjonować media, aby zagwarantować wszystkim Polakom dostęp do uczciwej i rzetelnej informacji na temat tego, co dzieje się w polityce” – mówił o Kurskim minister.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański dodał, że Jacek Kurski zadba, by głos w debacie publicznej uzyskały grupy społeczne do tej pory z niej wykluczone. Jego zdaniem, zapoczątkowuje to uzdrowienie mediów publicznych. Duża ustawa medialna ma być procedowana w parlamencie za 3-4 miesiące. Przekształci ona media publiczne w narodowe, rozszerzy pojęcie misji publicznej. Czabański dodał, że nadawcy narodowi będą rozliczani tylko z pełnienia misji, mają służyć obywatelom i dobru publicznemu.

Podobnego zdania o nowym prezesie TYP jest rzecznik klubu parlamentarnego PiS Beata Mazurek. – Jacek Kurski to właściwa osoba, na właściwym miejscu – tak o jego nominacji na stanowisko prezesa telewizji publicznej mówiła Mazurek. W jej opinii, Kurski jest doświadczonym dziennikarzem i menadżerem, który doskonale poradzi sobie z reformą mediów publicznych tak, by spełniały swoją misję, rzetelnie i obiektywnie przekazywały informacje obywatelom.

Beata Mazurek odpiera też zarzuty, że Jacek Kurski jest politykiem. Jak mówiła, do tej pory wielokrotnie szefami TVP byli politycy i nikt z tego nie czynił zarzutu. Rzecznik PiS dodała, że Jacek Kurski wie, jaki cel powinny spełniać media i za jego rządów zostaną one zwrócone obywatelom.

Oczywiście nie wszyscy są tego samego zdania, co politycy związani z partią rządzącą. Zdaniem Ryszarda Petru nowi szefowie mediów będą przypominali znany z PRL radiokomitet. Lider Nowoczesnej uważa, że zmiany w mediach wpłyną negatywnie na oglądalność Telewizji Polskiej. – Tak było we wszystkich krajach, w których rządzący przejęli kontrolę nad telewizją – mówił poseł.

Tomasz Siemoniak ocenił z kolei, że powołanie na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego oznacza, że w TVP oznacza rażącą jednostronność. Poseł PO dodał, że w otoczeniu PiS było wielu innych kandydatów na szefa publicznej telewizji. – To aktywny polityk słynący z takiej brawury i z powiedzonek w rodzaju o „ciemnym ludzie”, więc uważam, że będzie to telewizja, w której będzie propaganda jednej strony i tyle – dodał.

IAR/ru

fot. Patryk Matyjaszczyk/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze