News-Serwis

Kraj

Nowelizacja według PiS częściowo niezgodna z Konstytucją – orzekł TK

Nowelizacja według PiS częściowo niezgodna z Konstytucją – orzekł TK
09 grudnia 2015
16:46

Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w części są niezgodne z Konstytucją. Taki wyrok ogłosili sędziowie TK. Przedstawiciele tej instancji rozpatrywali nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętą w listopadzie przez Sejm Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy zaskarżyli m.in. politycy Platformy Obywatelskiej i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Trybunał za niekonstytucyjne uznał m.in.: złożenie ślubowania przez sędziego w ciągu 30 dni od dnia wyboru oraz zakończenie kadencji obecnego prezesa i wiceprezesa TK. Niezgodny z ustawą zasadniczą jest również przepis zezwalający Sejmowi na ponowny wybór sędziów, których kadencja wygasła 6 listopada. Z kolei sam tryb uchwalenia nowelizacji jest zgodny z Konstytucją – ocenił Trybunał.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył przed wyrokiem, że działania Prawa i Sprawiedliwości zapobiegły złamaniu zasad demokracji. – Poprzednia większość parlamentarna przyspieszyła prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, wprowadzając sędziów w innym trybie. Wielu odpowiedzialnych ludzi oceniło, że stanowi to złamanie zasad państwa demokratycznego. Stąd też mając na uwadze treść tych opinii i swój osobisty pogląd, wstrzymywałem się z przyjęciem ślubowania od sędziów. Uznawałem to za próbę uwłaszczenia Trybunału Konstytucyjnego. Oznaczałoby, że poprzednia większość parlamentarna miałaby w trybunale po wyborach 14 z 15 sędziów. Była to sytuacja, która łamałaby pluralizm i demokrację – zaznaczył prezydent.

– W przeciwieństwie do obecnej większości parlamentarnej nigdy nie narzucałbym żadnego rozwiązania. Trybunał jest organem niezależnym od władzy wykonawczej, sędziowie są niezawiśli, dlatego wyrok będzie sprawiedliwy. Natomiast obojętnie od tego, deklaruję zawsze, że opozycja szanuje wyroki TK. Tak jak przy wyroku z ubiegłego tygodnia, przeprosiliśmy za przedwczesny wybór dwóch sędziów. Absolutnie nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby z ostatnimi wyrokami mogłaby polemizować większość parlamentarna. Nikt nie ma prawa ostatecznego wyroku podważać, to nie wskazówka, ale przede wszystkim decyzja- ocenia były minister sprawiedliwości, poseł Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Wybór sędziów przez sejmową większość PiS jest złamaniem przepisów Konstytucji – ocenia opozycja. – Wszystkich nas obowiązują te same zasady. Tak się składa, że byłem wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, które w 1997 roku uchwaliło obowiązującą Konstytucję. Ustawę zasadniczą można zmieniać, ale przypomnę, że do tego potrzeba większości Zgromadzenia Narodowego. Uchwalić nową wersję Konstytucji, a następnie przyjąć w referendum ogólnokrajowym. Obecnie obowiązują te przepisy i są obligatoryjne dla wszystkich, od szarego obywatela po prezydenta Andrzeja Dudę – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
– To całe zamieszanie jest nie do zaakceptowania w sensie porządku prawnego Rzeczpospolitej Polski – dodaje Adam Struzik.

W środę rano prezydent Andrzej Duda przyjął ślubowanie piątego z nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego- Julii Przyłębskiej.

fot. Lukas Plewnia/Flickr

Mikołaj Michalecki

Powiązane artykuły

Komentarze