News-Serwis

Kultura i Styl życia

Nowa nagroda dla literackich debiutantów

Nowa nagroda dla literackich debiutantów
07 grudnia 2015
14:00

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza będzie przyznawana najlepszym literackim debiutantom od przyszłego roku. Już teraz można zgłaszać książki wysyłając je na adres Sekretarza Kapituły.

Niedawno po raz pierwszy przyznano nową nagrodę literacką dla debiutantów – Nagrodę Conrada. Teraz pojawiła się inna, podobna. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ufundowana jest przez Prezydenta Miasta Radomia przy współpracy Muzeum Witolda Gombrowicza – radomski oddział Muzeum Literatury.

Z pewnością jest się o co ścigać, gdyż główna nagroda dla najlepszego debiutanta wyniesie 40 tys. złotych. Po raz pierwszy zostanie ona przyznana we wrześniu 2016 roku. Książki można zgłaszać do konkursu do końca stycznia.

Organizatorzy konkursu specyficznie rozumieją znaczenie słowa „debiut”. W konkursie mogą brać udział nie tylko pierwsze, ale również drugie książki autorów, w dodatku chodzi wyłącznie o książki napisane prozą artystyczną. Inny, nie mający charakteru artystycznego dorobek pisarzy nie ma dla Kapituły. W konkursie mogą wziąć udział pisarze bez względu na wiek.

Taka decyzja Kapituły wynika z chęci uwzględnienia w konkursie pisarzy, którzy debiutują przedwcześnie, ich właściwe debiuty przechodzą bez echa, zaś ich drugim, często lepszym książkom, trudniej przebić się do świadomości czytelników i krytyków właśnie ze względu na nieudany lub niezauważony debiut. Organizatorzy Nagrody im. Witolda Gombrowicza do takich autorów chciałaby wyciągnąć rękę.

W Kapitule Konkursu zasiadają: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem Kapituły jest Tomasz Tyczyński.

Z pewnością warto przyglądać się rozwojowi tej inicjatywy, bo jeśli nagrody literackie są potrzebne to chyba najbardziej młodym, debiutującym, utalentowanym twórcom, którzy na niestabilnym rynku wydawniczym mogliby z jakichś powodów niesprawiedliwie zniknąć.

rp

fot. MEDIODESCOCIDO/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze