News-Serwis

Inne

Niekończąca się opowieść w Warszawie czyli kolejny projekt Placu Defilad

Niekończąca się opowieść w Warszawie czyli kolejny projekt Placu Defilad
15 stycznia 2016
20:06

Po raz kolejny stołeczny ratusz przymierza się do zagospodarowania Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Niemiecko- francuskie konsorcjum przygotowało wstępny projekt. Za kilka tygodni rozpoczną się prace nad ostatecznym planem. Wiadomo, że w miejscu tym powstanie plac publiczny, pojawią się zielone ogródki, a pod ziemią znajdzie się parking samochodowy.

Od lat pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie terenu przed Pałacem Kultury i Nauki. Niestety, większość pomysłów upada ze względu na nieuregulowane sprawy własności gruntu. Miasto wykupiło jedynie teren pod planowaną budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jednak, jak przekonuje stołeczny ratusz, jest szansa na uporządkowanie tego miejsca w ciągu kilku najbliższych lat.

Od strony ulicy Świętokrzyskiej pojawią się dwa budynki: Teatr TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Od Alei Jerozolimskich stanie kolejny niski obiekt, który będzie przeznaczony na cele biurowo-konferencyjne. Nowością będzie zrównanie nawierzchni placu z poziomem ulicy Marszałkowskiej. Zgodnie z projektem ma być skasowana partyjna trybuna honorowa, a na środku placu pojawi się nowoczesna fontanna.

Miejsce to nadal ma być przestrzenią miejską, wykorzystywaną przez urząd miasta do różnych celów. – Stworzymy równy plac, który będzie wykorzystany np. jako strefa kibica czy miejsce imprez masowych. Na placu tym znajdzie się też nowa zieleń, ławki i obiekty małej architektury – wylicza wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak.

W ciągu kilku lat wokół Pałacu Kultury pojawią się wyższe budynki i szklane biurowce. – Plac, który ma być miejscem użytkowym na pewno nie będzie miał budynków. Będzie wielkości Rynku Krakowskiego. Wydaje się, że to jest wystarczająca wielkość do publicznego spędzania czasu. Nie chcemy, aby nowy Plac Defilad był „wygwizdowem”, który mamy obecnie. Wizualizacje są różne, ale budynki na pewno tam będą – podkreśla przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska- Grupińska.

Pomysły władz Warszawy krytycznie ocenia opozycja. – To żadna nowość w stołecznym ratuszu. Mamy chyba już dziesiątą wizualizacje tego miejsca. Wybór tego projektu powinien zostać wybrany w procesie konkursu. Z zadowoleniem przyjąłbym projekt, który zachowuje obecną zieleń. Oby nowe kwietniki nie okazały się instalacją ogrodową na dachach biurowców – mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Terlecki.

Zmodernizowany Plac Defilad ma powstać do 2020 roku. Najpierw rozpoczną się prace przy  budowie kanałów technicznych oraz podziemnego parkingu na blisko tysiąc samochodów. Jednak czy to ostateczny termin tej inwestycji? Wielu warszawiaków z pewnością w to powątpiewa.

Mikołaj Michalecki

Fot. pracownia Thomas Phifer and Partners/artmuseum.pl

Powiązane artykuły

Komentarze