News-Serwis

Kultura i Styl życia

Nie żyje Pierre Boulez, kompozytor światowego formatu

Nie żyje Pierre Boulez, kompozytor światowego formatu
07 stycznia 2016
15:55

Zmarł Pierre Boulez, jeden z najwybitniejszych kompozytorów, dyrygentów i muzyków światowego formatu. Powszechnie uważano go za czołowego przedstawiciela współczesnej awangardy. Francuska minister kultury Fleur Pellerin nazwała Bouleza „wyjątkowym dyrygentem i kompozytorem, który naznaczył swój czas”. Boulez był inicjatorem licznych przedsięwzięć, takich jak budowa Filharmonii Paryskiej.

Pierre Boulez dyrygował najważniejszymi światowymi orkiestrami. Był szczególnie ceniony za interpretacje XX-wiecznych dzieł – np. Arnolda Schoenberga, Igora Strawińskiego i Beli Bartoka. Ceniony po obu stronach Atlantyku prowadził – zawsze bez batuty – Orkiestrę Cleveland (1967-72), Orkiestrę Symfoniczną BBC (1971-75), a także Filharmoników Nowojorskich (1971-77).

Zwrócił na siebie uwagę w połowie lat 50. utworem „Le Marteau Sans Maitre” (Młot bez mistrza) na głos oraz zespół instrumentalny. Jako kompozytor był znany z eksperymentów z muzyką elektroniczną i improwizacją. Jego osiągnięciom była w ubiegłym roku poświęcona specjalna wystawa w gmachu Filharmonii Paryskiej. Boulez Został uhonorowany 26 Nagrodami Grammy.

Znużony konserwatywnym podejściem francuskiego świata muzycznego osiadł w Baden-Baden na początku lat 60. Znany z bezkompromisowości w 1960 roku podpisał deklarację w proteście przeciwko wojnie w Algierii, w wyniku czego władze Francji zakazały mu powrotu do kraju z Niemiec, gdzie wówczas przebywał. Zakaz następnie zniesiono, ale kompozytor spędził resztę życia w Niemczech. Wrócił do Francji dopiero w roku 1974, gdy prezydent Georges Pompidou polecił mu utworzenie instytutu badań nad dźwiękiem (Ircam), który za przedmiot badań wziął nową muzykę. Był także inicjatorem budowy Filharmonii Paryskiej.

Stan zdrowia dyrygenta i kompozytora nie pozwolił mu na wzięcie udziału w inauguracji działalności Filharmonii Paryskiej, która odbyła się w styczniu ubiegłego roku. Obecny dyrektor tej instytucji Laurent Bayle podkreśla, że motywem przewodnim działalności Pierre’a Bouleza było utworzenie instytucji, która będzie żyła swoim życiem także po odejściu jej twórcy. Chciał, aby Filharmonia Paryska mogła w nowy sposób propagować muzykę. Poza koncertami organizowane w niej będą wystawy, warsztaty i pokay dla dzieci.

IAR/ru

fot. Paul Ruet/Wikimedia commons

Powiązane artykuły

Komentarze