News-Serwis

Kraj

Nie przehandluj pierwszej gwiazdki!

Nie przehandluj pierwszej gwiazdki!
23 grudnia 2015
15:48

„Pozwólmy, aby wszyscy mogli usiąść do wieczerzy wigilijnej” – przedstawiciele „Solidarności” apelują do właścicieli sklepów o wcześniejsze ich zamykanie 24 grudnia. Dzięki temu pracownicy będą mogli przygotować z rodzinną wieczerzę. W tym roku większość sklepów, dyskontów i galerii handlowych będzie czynna do godziny 14.00.

Wigilia to dzień szczególnie silnie zakorzeniony w polskiej tradycji. Praca w godzinach popołudniowych, wtedy kiedy większość Polaków przygotowuje się do Wieczerzy Wigilijnej, to zdecydowanie zły obyczaj – oceniają przedstawiciele „Solidarności”.

– Coroczne akcje informacyjne przyniosły pozytywne rezultaty. W tym roku 24 grudnia większość sklepów zamyka się o godzinie 14.00. Dziękujemy wszystkim pracodawcom, że przychylili się do naszego apelu. Jest to dobra decyzja, z której cieszą się pracownicy- ocenia Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu Alfred Bujara.

Również klienci powinni pamiętać, żeby zakupy zrobić wcześniej. – Apelujemy, żeby nie chodzić do sklepów na ostatnią chwilę. Większość handlujących będzie pracować do godziny 14.00. Po zamknięciu pracownicy muszą jednak wykonać jeszcze wiele czynności organizacyjnych zanim pójdą do domu – dodaje Alfred Bujara.

W latach ubiegłych związkowcy domagali się wolnego w dniu 24 grudnia. Pomysł ten jednak upadł. – To jest pewien kompromis wypracowany pomiędzy pracodawcami, a pracownikami. Godzina 14.00 to pewne osiągnięcie, ponieważ handlujący będą mogli pójść w miarę o przyzwoitej godzinie do domu i przygotować wieczerzę wigilijną. Obecnie nie opowiadamy się za dniem wolnym – podkreśla Alfred Bujara.

Pierwsza gwiazdka na niebie powinna pojawiać się około godziny 16.

Mikołaj Michalecki

fot. donebythehandsofabrokenartist

Powiązane artykuły

Komentarze