News-Serwis

Świat

NATO: Nadzwyczajne spotkanie ws. zestrzelenia rosyjskiego samolotu

NATO: Nadzwyczajne spotkanie ws. zestrzelenia rosyjskiego samolotu
24 listopada 2015
13:27

NATO zwołało specjalne spotkanie ambasadorów w związku z wydarzeniami w Turcji. Na pograniczu turecko-syryjskim samoloty tureckie zestrzeliły rosyjski bombowiec SU24.

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że spotkania ma rozpocząć się o 17.00. Z informacji PR wynika, że Turcja prosząc o nadzwyczajną naradę nie powołała się tym razem na artykuł 4 Traktatu Waszyngtońskiego, z którego w przeszłości korzystała. Mówi on, że sojusznicy będą się konsultować, jeśli któryś z nich uzna, że zagrożona jest jego integralność terytorialna lub zagrożone jest bezpieczeństwo.

– To popołudniowe spotkanie będzie przede wszystkim informacyjne – powiedział Polskiemu Radiu jeden z NATO-wskich dyplomatów. Turcja ma przedstawić przebieg wydarzeń przy granicy z Syrią. Ankara utrzymuje, że pilot rosyjskiego samolotu naruszył przestrzeń powietrzną i był ostrzegany kilka razy zanim zestrzeliły go myśliwce.

Tureckie władze już w przeszłości alarmowały kwaterę główną, że Rosja narusza przestrzeń powietrzną. Nie dalej jak w październiku na nadzwyczajnym spotkaniu zebrali się NATO-wscy ambasadorowie w tej sprawie i wtedy potępili Rosję. A szef Sojuszu mówił, że działania Moskwy nie przyczyniają się do bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mg/jp/ po
fot:

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze