News-Serwis

Nauka i technologia

NASA: Rakieta w ogniu

NASA: Rakieta w ogniu
12 listopada 2015
10:38

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej opublikowała serię zdjęć pokazującą dokładnie katastrofę rakiety Antares.

Wypadek zdarzył się 28 października 2014 roku. Rakieta zbudowana przez prywatne konsorcjum Orbital miała wystrzelić w kosmos bezzałogowy statek Cygnus, na pokładzie którego znajdowały się m.in. ponad 2 tony zaopatrzenia dla International Space Station oraz 32 minisatelity badawcze. W 6 sekund po starcie z kosmodromu Wallops w amerykańskiej Wirginii rakieta eksplodowała.

Rok po tym zdarzeniu NASA zamknęła dochodzenie w tej sprawie, ujawniając że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy był wybuch jednego z dwóch silników AerojetAJ26. Ekspertom jednoznacznie nie udało się ustalić, co do tego doprowadziło, sądzą jednak, iż bezpośrednio do eksplozji doprowadził wadliwy montaż silnika. Wskazują jednocześnie, że Antares miał na pokładzie większy ładunek niż w dwóch poprzednich misjach handlowych i silniki pracowały na 108 procent swoich możliwości.

NASA zwraca także uwagę, że obydwie firmy zaangażowane w budowę rakiety miały niewystarczające doświadczenie projektowe i zbyt optymistycznie oszacowały ryzyko eksploatacji rakiety o nie do końca zbadanych parametrach.

Kontrakt zawarty między NASA a Orbital – jedną z dwóch firm uczestniczących w dostawach na ISS – opiewał na 1,9 mld dolarów.

Wybuch rakiety nie pociągnął za sobą żadnych ofiar w ludziach.

foto: NASA/Flickr

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze