News-Serwis

Kultura

Muzyka: Nowy album Johnny’ego Greenwooda

Muzyka: Nowy album Johnny’ego Greenwooda
12 października 2015
12:39

Muzyk Radiohead wydał nowy album. Nosi tytuł „Junon” i został nagrany we współpracy z indyjskimi muzykami. Będzie mu towarzyszył film dokumentalny zrealizowany przez Paula Thomasa Andersona.

Album jest owocem współpracy brytyjskiego muzyka z izraelskim kompozytorem Shye Ben Tzurem i kierowaną przez niego grupą tradycyjnych indyjskich muzyków The Rajasthan Express. Ukaże się nakładem renomowanego wydawnictwa Nonesuch.

Greenwood twierdzi, że zwykle jest sceptycznie nastawiony do prób nagrywania world music przez gwiazdy rocka, ale istnieją też chwalebne wyjątki. Sam postanowił podjąć ryzyko z prostego powodu – muzyka Shye Ben Tzura i The Rajasthan Express zachwyciła go i zaintrygowała. Greenwood poczuł, że niczego podobnego wcześniej nie słyszał.

Nowy projekt muzyka Radiohead wyróżnia jeszcze jedno. Albumowi towarzyszy film dokumentalny, opowiadający o tym niecodziennym muzycznym spotkaniu. Jego reżyserem jest nie kto inny, jak Paul Thomas Anderson, odpowiedzialny za takie dzieła jak: „Magnolia”, „Aż poleje się krew” oraz – w zeszłym roku – „Wadę ukrytą” – ekranizację powieści Thomasa Pynchona.

Polskiemu czytelnikowi przypominamy, że w 2012 roku ukazał się wspólny album Johnny’ego Greenwooda i Krzysztofa Pendereckiego. Brytyjski muzyk od wielu lat przyznawał się do fascynacji polskim kompozytorem i wspólne przedsięwzięcie było dla niego zapewne realizacją jednego z marzeń.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej zapowiedzi jego najnowszego projektu muzycznego:

rp

fot. materiały promocyjne

Powiązane artykuły

Komentarze