News-Serwis

Kultura

Muzyka: M.I.A. prezentuje klip poświęcony uchodźcom

Muzyka: M.I.A. prezentuje klip poświęcony uchodźcom
30 listopada 2015
10:45

Znana brytyjska artystka wypuściła klip do piosenki „Borders”. Nakręcony przez nią samą teledysk pokazuje ją podróżującą wraz z grupą uchodźców pokonujących wysokie druciane ogrodzenia i płynących przez morze na tratwie.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden smaczek w zaangażowanym społecznie klipie artystki z Londynu. W jednej ze scen M.I.A. ma na sobie koszulkę piłkarską klubu Paris Saint-Germain. Sponsorem, którego logo fani paryskiego klubu widzą na strojach zawodników podczas meczu jest firma Fly Emirates. Koszulka, którą ma na sobie M.I.A. prezentuje napis „Fly Pirates”. Co chce przez to powiedzieć?

Zaangażowanie piosenkarki w sprawy uchodźców nie może dziwić. M.I.A. sama jest pochodzenia tamilskiego. Urodziła się wprawdzie w Londynie, ale przez następnych 11 lat mieszkała wraz z rodzicami na Sri Lance i dopiero później rodzina przeprowadziła się z powrotem do Londynu. Ojciec artystki był zresztą tamilskim bojownikiem podczas wojny domowej na wyspie. Twórczość piosenkarki, która zadebiutowała długogrającym albumem w 2005 roku jest znana z prezentowania brzmień egzotycznych połączonych z muzyką miejską. W swoich tekstach M.I.A. nigdy nie stroniła od tematyki społecznej, zwłaszcza związanej z mniejszościami etnicznymi i dotyczącej tak zwanych krajów trzeciego świata.

Utwór „Borders” będzie częścią nadchodzącego, piątego w karierze artystki albumu, który będzie nosił tytuł „Matahdatah”.

rp

fot. *Noura*, Flickr, CC BY-SA 2.0

Powiązane artykuły

Komentarze