News-Serwis

Kultura

Muzyka: 24 lata temu zmarł Freddie Mercury. 15 piosenek, których możecie nie znać… a powinniście – NASZE PROPOZYCJE

Muzyka: 24 lata temu zmarł Freddie Mercury. 15 piosenek, których możecie nie znać… a powinniście – NASZE PROPOZYCJE
24 listopada 2015
10:17

24 listopada 1991 r. w skutek powikłań wywołanych AIDS zmarł Freddie Mercury, legendarny muzyk zespołu Queen. Był autorem największych przebojów grupy – ‚Bohemian Rhapsody’, ‚We Are The Champions’, ‚Somebody to Love’. Przez blisko 20 lat działalności zespołu i kariery solowej napisał także wiele znakomitych utworów, które dziś znane są prawie wyłącznie największym fanom Queen.

Poprzedni1 z 17
Użyj ← → (strzałek) do nawigacji

Podobno bił rekordy seksualne – spał z Tiną Turner i z Eltonem Johnem. Kochał życie i czerpał z niego pełnymi garściami. Zaczynał w strojach teatralnych, malował na czarno paznokcie, nosił bujną czuprynę i trochę ociężale poruszał się po scenie. Od początku jednak czarował i imponował znakomitym wokalem. Wbrew pozorom – na poły kobiecy anturaż był najmniej homoseksualnym obliczem Mercury’ego.

W latach 80-tych ukształtował się wizerunek, w którym muzyk został zaklęty na wieki. Dziś wąs Freddiego to po prostu klasyka. Do tego krótkie włosy, uczesane z przedziałkiem, obcisłe koszulki i sportowa sylwetka. Scenę miał oswojoną do perfekcji. W jego ruchach nie było już dawnej ciężkości. Zniknęły też pozory kobiecości. Choć na co dzień bywał delikatny, na scenie kipiał testosteronem, był zwierzęciem, żywym pomnikiem o głosie jak dzwon. Był po prostu królem.

Do zapuszczenia wąsów został namówiony w Stanach Zjednoczonych podobno przez muzyków grupy Village People, która była bardzo popularna – przede wszystkim z uwagi na orientacje seksualne członków – w klubach dla gejów. Paradoksalnie, im bardziej homoseksualny wizerunek przybierał Mercury, tym bardziej męsko się prezentował. Całe jego życie, heroiczne umieranie i walka o tworzenie sztuki do samego końca ukształtowały legendę muzyka-utracjusza. Nie byłoby jednak żadnej legendy, gdyby nie boski talent, ambicja, pracowitość i łut szczęścia, który sprawił, że Freddie spotkał Briana, Rogera i Johna – pozostałych muzyków Queen. Jak pokazała historia, w tym składzie brzmieli najlepiej – wszystkie solowe projekty były już po prostu niepełne…

Zespół Queen wydał 15 studyjnych albumów. Na każdej płycie ukazywało się kilka piosenek autorstwa Mercury’ego. Umowa w grupie była jasna – „piszesz piosenkę, masz prawo nadać jej ostateczne brzmienie”. Nie byłoby jednak sukcesu ‚We Will Rock You’ Briana Maya, gdyby nie mistrzowskie nabicie rytmu przez Rogera Taylora, nie byłoby ‚Bohemian Rhapsody’ Freddiego gdyby nie znakomite solo i chwytliwy riff Briana… Działania zespołowe były drogą do sukcesu, ale ojcami sukcesów wybranych singli zawsze byli ich autorzy – np. basista John Deacon, który uparł się, żeby nagrać ‚Another One Bites The Dust’.

Przez te wszystkie lata najpłodniejszym artystycznie członkiem grupy był Freddie. Nie wszystkie jego utwory trafiły jednak na listy przebojów i do szerszej publiczności.

Oto 15 wybranych piosenek Freddiego, których możecie nie znać… a powinniście. Po jednej z każdego albumu Queen.

Poprzedni1 z 17
Użyj ← → (strzałek) do nawigacji

Powiązane artykuły

Komentarze