News-Serwis

Kraj

MSW swoje, a samorząd swoje. Czy Czesi przekażą Polsce obiecane ziemie?

MSW swoje, a samorząd swoje. Czy Czesi przekażą Polsce obiecane ziemie?
15 grudnia 2015
17:08

Czescy samorządowcy z północy kraju nie chcą oddać Polsce 50 ha lasów leżących w gminie Chrastavy. Z propozycją odstąpienia części terytorium w ramach realizacji wcześniejszych zobowiązań wystąpiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych naszego południowego sąsiada.

Kwestia zwrotu Polsce ziem przez Czechy sięga roku 1918. W tym czasie oba państwa spierały się o Śląsk Cieszyński, który w roku 1920 stał się częścią Czechosłowacji. W roku 1938 Zaolzie na rok zostało przyłączone do Polski. Jednak po drugiej wojnie światowej przywrócono granicę sprzed roku 1938, a dzieje kwestie tego skrawka Europy ostatecznie zostały uregulowane w roku 1958 wzajemnym porozumieniem czechosłowacko–polskim.

Na mocy tego aktu Polska miała otrzymać od sąsiada w ramach rekompensaty blisko 380 ha gruntów – w tym właśnie ponad 50 ha lasu w gminie Chrastavy niedaleko Bogatyni. Jednak, jak mówi starosta gminy Michael Canov, samorząd ani myśli zgadzać się na propozycję ministerstwa. Dlatego w czasie obrad rady gminy jej członkowie jednogłośnie przegłosowali kategoryczny sprzeciw wobec propozycji MSW.

Lokalni politycy tłumaczą, że oddając Polsce las, mieszkańcy stracą tereny łowieckie a samorząd potencjalne złoża rudy cyny. Oświadczyli także, że jeśli resort będzie upierał się przy sowim pomyśle, to zgłoszą pozew do sądu i oskarżą ministra o próbę rozbicia Republikę Czeską. Na razie resort nie komentuje stanowiska lokalnej społeczności Chrastavy.

ru
fot. mapa Google

Powiązane artykuły

Komentarze