News-Serwis

Świat

Moskwa: Wizyta Łukaszenki przełożona

Moskwa: Wizyta Łukaszenki przełożona
25 listopada 2015
10:19

Wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie przełożona. Oficjalnie poinformowano, że jest to związane z „napiętym grafikiem pracy prezydentów Białorusi i Rosji”. Nowego terminu nie podano.

Dwudniowa podróż miała się rozpocząć dziś. Miała to być pierwsza zagraniczna wizyta Łukaszenki po zwycięskich wyborach prezydenckich. Jej przełożenie białoruscy komentatorzy łączą z wydarzeniami w Syrii. W związku z zestrzeleniem przez tureckie lotnictwo rosyjskiego samolotu bombowego wzrosło napięcie między Rosja i Turcją. Ponadto do Moskwy jutro ma przyjechać prezydent Francji. Paryż odgrywa ważną rolę w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu oraz w uregulowaniu sytuacji na południowo – wschodniej Ukrainie.

Politolog Roman Jakowlewski zwrócił uwagę, że podczas wizyty w Łukaszenki w Moskwie miała być omawiana sprawa powstania na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Jeden z rosyjskich wojskowych poinformował nawet, że w Bobrujsku na Białorusi ma stacjonować 12 rosyjskich samolotów i 4 helikoptery. Tymczasem władze w Mińsku konsekwentnie dawały do zrozumienia, że są przeciwne tworzeniu rosyjskiej bazy na swoim terytorium.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/zr

fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News, Flickr, CC BY-SA 4.0

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze