News-Serwis

Kraj

MON odpowiada na ostry list słowackiego ministra obrony

MON odpowiada na ostry list słowackiego ministra obrony
30 grudnia 2015
14:32

Ministerstwo Obrony Narodowej Słowacji wystosowało mocny list do Antoniego Macierewicza. – Zwracam się o wstrzymanie wszelkich niestandardowych działań – napisał Martin Glváč. Słowacki minister podkreślił, że nocne wejście do centrum eksperckiego NATO w Warszawie nie było konsultowane ze stroną słowacką. Polskie ministerstwo odpiera zarzuty.

18 grudnia w nocy MON zmieniło kierownictwo tworzonego wraz ze Słowakami Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO. Premier Beata Szydło oceniła wówczas, że to nic nadzwyczajnego. Opozycja mówi o skandalu, po którym Polska traci wiarygodność w Sojuszu. NATO uznało, że to sprawa dla polskich władz, bo centrum nie jest jeszcze akredytowane przy NATO.

Polski MON uspokaja słowacką stronę – działania wokół Centrum Kontrwywiadu NATO dotyczą jedynie polskich pracowników. Jak MON podało w komunikacie, chodzi o te osoby, które utraciły dostęp do informacji niejawnych, a tym samym możliwość pracy w Centrum.

„W imieniu ministra Antoniego Macierewicza ze stroną słowacką skontaktował się Wiceminister MON Tomasz Szatkowski. Zapewnił on, że wobec słowackiego personelu nie są podejmowane żadne działania” – czytamy w oświadczeniu polskiego resortu.

W liście, wysłanym przez słowackie Ministerstwo Obrony jeszcze przed świętami, minister Martin Glváč zwraca się do Antoniego Macierewicza o zaprzestanie „niestandardowych działań” podjętych wobec Centrum Eksperckiego NATO. Glváč zaprzeczył też, jakoby nocne wejście na teren centrum było konsultowane ze stroną słowacką. Zadaje też pytanie o to, z kim Polacy konsultowali wyznaczenie nowego dyrektora centrum, przypominając, że Centrum jako międzynarodowa inicjatywa nie jest częścią polskiego MON ani mu nie podlega.

Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO powstało jako inicjatywa służb Kontrwywiadu Wojskowego Polski i Słowacji. Obecnie w projekcie bierze udział osiem innych państw Sojuszu: Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy.

IAR/ru

fot. Piotr Drabik/Flickr

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze