News-Serwis

Inne

Modliszki widzą w 3D

Modliszki widzą w 3D
13 stycznia 2016
12:40

Modliszki widzą trójwymiarowo i między innymi dlatego są tak sprawnymi myśliwymi. Dowiedli tego brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, którzy zakładali owadom specjalne okulary 3D w ultra małym rozmiarze. Badania nad wzrokiem owadów trwały od 2014 roku.

Unieruchomiona modliszka dostała siedmiomilimetrowe, niebieskie i zielone szkła, nieco podobne do tych dostępnych w kinach 3D. Posadzona przed ekranem patrzyła na specjalną tańczącą na nim plamkę. Gdy plamka znalazła się w zasięgu wzroku owada, ten atakował ją nagłym ruchem. Ale kiedy okulary zmieniono na zwykłe, modliszka nie reagowała. Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle piszą na portalu tygodnika „Nature”, że modliszki widzą głębię – i dlatego tak skutecznie atakują swoje ofiary.

Analiza wzroku owadów może pomóc w opracowaniu nowych metod w widzeniu komputerowym oraz tworzeniu wysokiej jakości wzroku u nowoczesnych robotów. – Pomimo miniaturowych mózgów, modliszki są wyrafinowanymi wizualnie myśliwymi, którzy mogą uchwycić zdobycz z przerażającą skutecznością. Możemy się wiele nauczyć studiując jak postrzegają świat. – powiedziała dr Jenny Read z Instytutu Neurologii Uniwersytetu w Newcastle, która prowadziła badania.

Celem przedsięwzięcia było przeprowadzenie dokładnych badań narządu wzroku modliszki. Włożenie tym niezwykłym stworzeniom okularów 3D pozwoliło na lepsze zrozumienie procesu widzenia u tego owada. Modliszka swoją nazwę zawdzięcza pozycji przypominającej człowieka z rękoma złożonymi do modlitwy. Jest ona jedynym bezkręgowcem, o którym wiadomo, że widzi w trzech wymiarach.

IAR/ru

fot. Eliza Tyrrell/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze