News-Serwis

Świat

Minister obrony Grecji: Półtora tysiąca przypadków naruszeń przestrzeni powietrznej przez Turcję rocznie

Minister obrony Grecji: Półtora tysiąca przypadków naruszeń przestrzeni powietrznej przez Turcję rocznie
27 listopada 2015
10:58

Turcja narusza grecką przestrzeń powietrzną około półtora tysiąca razy rocznie – oświadczył minister obrony narodowej Grecji. Panos Kammenos poinformował o tym zarówno rosyjski rząd, jak i NATO. Minister wyraził swoją solidarność z Rosją po tym, jak tureckie siły zestrzeliły rosyjski myśliwiec, który miał wlecieć w turecką przestrzeń powietrzną.

Panos Kammenos powiedział jednocześnie, że na granicy turecko-syryjskiej odbywa się przemyt broni, ropy i narkotyków. Potwierdzają to greccy dziennikarze, którzy przebywali w tamtej okolicy. Grecja z uwagą i niepokojem śledzi rozwój sytuacji pomiędzy Rosją a Turcją, ponieważ – jak podkreślają eksperci tego kraju – jakiekolwiek podjęte działania będą miały wpływ na Grecję.

Dotyczy to zarówno ewentualnych działań wojskowych, ograniczeń ekonomicznych wobec Turcji, jak i krysysu migracyjnego. Konflikt rosyjsko-turecki przełoży się bowiem na zwiększenie fali imigrantów, która dociera z tureckiego wybrzeża, co i tak już jest jednym z głównych problemów Grecji. W Turcji jest ponad 2,5 miliona imigrantów, którzy chcą przedostać się do Europy – większość z nich przez greckie wyspy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/dyd/ po
fot: Michał Żadkowski/Flickr.com

Powiązane artykuły

Komentarze