News-Serwis

Świat

Merkel odrabia straty w sondażach

Merkel odrabia straty w sondażach
18 grudnia 2015
15:11

Angela Merkel powstrzymała spadek poparcia w sondażach. Coraz więcej Niemców jest zadowolonych z działań kanclerz w kryzysie migracyjnym. Osoby niezadowolone wciąż są jednak w większości. Wzrosło także poparcie dla jej partii.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie telewizji ARD wynika, że 57% Niemców uważa politykę Angeli Merkel wobec uchodźców za niewłaściwą. 42% procent badanych popiera jej kurs. To wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do ostatniego badania. Angeli Merkel najwyraźniej udało się zatrzymać spadkowy trend. W ostatnich miesiącach kanclerz mocno traciła na popularności.

Sondaż pokazuje, że lekko wzrosło także poparcie dla CDU czyli partii Merkel. Ugrupowanie może obecnie liczyć na 38% głosów. To wzrost o jeden punkt. Na Alternatywę dla Niemiec, która domaga się zwrotu w polityce migracyjnej, chce głosować 10% pytanych.

Angela Merkel i jej partia CDU traciła poparcie w związku z kryzysem imigracyjnym w UE oraz liberalną polityką pani kanclerz wobec uchodźców. Stosunek Merkel wobec imigrantów krytykowany jest przede wszystkim przez bawarską CSU – jedną z trzech partii tworzących koalicję rządową. CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała eksodus z Bliskiego Wschodu. Zastrzeżenia do polityki migracyjnej ma też część jej własnej partii – CDU. Ustąpienia kanclerz domaga się eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec.

Głównym postulatem kierowanym pod adresem rządu jest ustalenie przez władze maksymalnej liczby imigrantów, którzy mogą wjechać do Niemiec. Merkel odrzuca takie rozwiązanie. Jej zdaniem wszystkie osoby uciekające przed prześladowaniami politycznymi lub wojną mają prawo do schronienia. Jak podkreśla, kwestii uchodźców nie można rozwiązać pojedynczymi decyzjami, jej zdaniem konieczna jest współpraca z Turcją i Grecją oraz większa solidarność całej UE.

W tym roku do Niemiec dotarło ponad milion uchodźców.

IAR/ru

fot. Philipp/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze