News-Serwis

Gospodarka

Małgorzata Zaleska prezesem GPW

Małgorzata Zaleska prezesem GPW
12 stycznia 2016
15:25

Małgorzata Zaleska została wybrana przez Radę Nadzorczą na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jej kandydaturę musi jeszcze zaakceptować Komisja Papierów Wartościowych.

Pierwsze decyzje nowa prezes GPW, podejmie dopiero po zatwierdzeniu kandydatury. Małgorzata Zalewska już teraz mówi o potrzebie rozwoju rynku kapitałowego i zapowiada analizę kosztów i procedur obowiązujących na giełdzie. Profesor Zaleska w rozmowie z dziennikarzami powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie na decyzję dotyczące personaliów i przyszłości giełdy. Nowa szefowa warszawskiego parkietu chce najpierw dokładnie poznać jego funkcjonowanie. Małgorzata Zaleska chce ogłosić nową strategię giełdy po zatwierdzeniu kandydatury przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Według pierwszego szefa warszawskiej giełdy, Wiesława Rozłuckiego, najważniejsze wyzwania stojące przed nową panią prezes, to przekonanie rządzących do rynku kapitałowego i odzyskanie zaufania do warszawskiego parkietu. Zauważa on też, że nowe kierownictwo giełdy powinno mieć posłuch wśród rządzących. Jego zdaniem prezes powinna przekonać polityków, że rynek kapitałowy pozwala rozwijać się polskim firmom i odgrywa ważną rolę w ich ekspansji. Były szef rady giełdy podkreśla, że polskie akcje zachowują się gorzej niż wskazuje na to realna gospodarka. Jego zdaniem, żeby to zmienić, trzeba odbudować zaufanie do polskiego parkietu. Chodzi zarówno o dobre relacje z inwestorami, jak i spółkami. Wieloletni prezes Wiesław Rozłucki został dziś odwołany z rady nadzorczej giełdy.

Profesor Małgorzata Zaleska od 2009 do 2015 była członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej przez dwa lata była prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła też Study Course in Economic Policy, Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii oraz Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem nauk ekonomicznych i profesorem zwyczajnym SGH.

Zaleska jest piątym prezesem GPW, a zarazem pierwszą kobietą, która pokieruje warszawskim parkietem w blisko 25-letniej historii tej instytucji. Wcześniej tę funkcję piastowali: Wiesław Rozłucki, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski i Paweł Tamborski.

IAR/ru

fot. Narodowy Bank Polski/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze