News-Serwis

Gospodarka

LOT wychodzi na prostą

LOT wychodzi na prostą
30 grudnia 2015
13:55

LOT zaczyna być dobrze prosperując spółką z perspektywami. Oficjalnych wyników finansowych jeszcze nie ma, ale prezes jest optymistą. Przewidywany dochód firmy za rok 2015 wynosi 126 mln zł. Polski przewoźnik jest jednym z nielicznych przykładów udanej transformacji linii lotniczych w Europie.

Mijający rok był dla firmy bardzo ważny. W październiku bieżącego roku zakończył się trwający od 2013 roku program naprawczy w spółce. W tym czasie konieczne było ograniczenie siatki połączeń oraz przeprowadzenie cięć finansowych. W zamian Komisja Europejska godziła się na pomoc publiczną polskiego rządu. Jak mówi pełniący obowiązki prezesa LOT, Marcin Celejewski, już w przyszłym roku rozpocznie się ponowna rozbudowa siatki połączeń. Ich liczba ma w przyszłym roku wzrosnąć o 40 procent. Pierwszym nowym połączeniem uruchomionym w przyszłym roku będą rejsy z Warszawy do Tokio. Trasę tę będą obsługiwać samoloty typu Boeing 787 Dreamliner.

Za pięć lat LOT chce obsługiwać ponad 10 milionów pasażerów rocznie. Połowa, to tak zwani pasażerowie przesiadkowi, którzy będą korzystać z lotniska Chopina w Warszawie. Prezes zapowiada również inwestycję w nową flotę, co wpłynie na komfort podróży i poprawę jakości obsługi.

LOT w roku 2014, po raz pierwszy od siedmiu lat, wypracował zyski za przewóz pasażerów. Spółka zakończyła poprzedni rok z zyskiem 99,4 mln zł zysków. Jest to wynik o prawie 30 milionów zł lepszy niż zakładał Plan Restrukturyzacji i o 103 miliony zł wyższy niż w roku 2013. Spółka systematycznie poprawia swoją sytuację, stabilizuje finanse i szykuje się do intensywnego rozwoju od przyszłego roku.

Na razie Marcin Celejewski nie chce mówić o wynikach finansowych za ten rok. W czerwcu poprzedni prezes Sebastian Mikosz prognozował, że firma zakończy ten rok z zyskiem. Nie wiadomo jednak, czy te prognozy się sprawdzą. Prezes zaznaczył, że jeszcze jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach. Podkreślił jednak, że trwa walka o to, by firma zakończyła ten rok bez straty. Przypomniał jednocześnie, że jeszcze niedawno firma przynosiła gigantyczne straty.
Na brak prognozowanego zysku mogło wpłynąć między innymi osłabienie się złotówki, względem innych walut. Miało to wpływ na przykład na ceny paliwa lotniczego.

IAR/ru

fot. Airwolf/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze