News-Serwis

Nieruchomości

Liverpool: Domy za funta

Liverpool: Domy za funta
09 października 2015
14:49

W Liverpoolu ustawiła się długa kolejka chętnych do kupna domów jednorodzinnych za jednego funta. Oferowane do sprzedaży szeregowce pochodzą z przełomu XIX i XX wieku.

Tak naprawdę domy za jednego funta to opuszczone i zaniedbane rudery – w sumie jest ich 20. Znacznie mniej niż chętnych do kupna, których zgłosiło się aż 2750.

Domy przy Garrick Street były tak zapuszczone, że władze miasta poleciły usunąć z nich instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz wyposażenie wnętrz. Niektóre nie miały nigdy łazienek, ani innego ogrzewania poza kominkami. „To puste skorupy, białe płótno, na którym nowi właściciele odcisną swoje piętno” – powiedział BBC przedstawiciel magistratu.

Kupno nie odbywa się bezwarunkowo. Nabywcy muszą być od dłuższego czasu mieszkańcami Liverpoolu, mieć pracę i środki, albo kredyt na remont. Pierwsze domy po funcie sprzedano w Liverpoolu już dwa lata temu. W ubiegłym roku w niezbyt odległym Stoke lokalne władze zainkasowały 35 funtów za 35 podobnych ruder. W obu miastach akcja służy nie tylko walce z kryzysem mieszkaniowym, ale i rewitalizacji zaniedbanych dzielnic.

Tymczasem brytyjski rząd zapowiedział budowę 200 tysięcy tanich mieszkań rocznie. Ale jak oblicza organizacja dobroczynna Shelter, nawet ich niskie ceny będą nieosiągalne dla dwóch trzecich brytyjskich rodzin, obecnie zmuszonych wynajmować mieszkania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer, Londyn/mg/dyd/ po
fot: Google Street View

Tagi
Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze