News-Serwis

Kultura

„Ruchome święto” Hemingwaya bestsellerem po zamachach w Paryżu

„Ruchome święto” Hemingwaya bestsellerem po zamachach w Paryżu
30 listopada 2015
15:11

Klasyczna książka Hemingwaya, opowiadająca o Paryżu lat dwudziestych, po paryskich atakach zaczęła się sprzedawać w tempie mniej-więcej 500 egzemplarzy dziennie. Wydawca dodrukował już 15 tysięcy egzemplarzy dzieła i szykuje się do następnego dodruku.

„Ruchome święto” to książka wspomnieniowa Hemingwaya, który mieszkał w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku, w tym samym momencie, kiedy w mieście żyli między innymi Gertrude Stein, F. Scott Fitzgerald wraz z żoną Zeldą czy Ezra Pound. Tytułowe „ruchome święto” to określenie Paryża. Hemingway pisał: „Jeżeli miałeś szczęście mieszkać w Paryżu jako młody człowiek, to dokądkolwiek się udasz przez resztę życia, idzie on za tobą, bo Paryż jest świętem ruchomym.”

Ruchome świętoKsiążka ukazała się w 1964 roku, już po śmierci amerykańskiego autora. Prawdopodobnie jednak nigdy nie sprzedawała się tak dobrze, jak teraz. Bez wątpienia wpłynęły na to zamachy które miały miejsce w Paryżu 11 listopada. Wystarczy powołać się na przykład francuskiego Amazona – przed atakami sprzedawało się około 10-15 egzemplarzy „Ruchomego święta” dziennie (i tak dużo!), zaś teraz – około 500. Dzienny rekord jest jednak dużo bardziej wyśrubowany, bo dochodzący do 1600 egzemplarzy. Wydaje się, że wszyscy Francuzi czytają książkę Hemingwaya.

Paryżanie nie tylko czytają „Ruchome święto”. Książka nabrała również wymiaru symbolicznego. Zdarza się, że ludzie zostawiają egzemplarz opisującej Paryż czasów kultury i zabawy książki w miejscach, gdzie składa się hołd ofiarom zamachu.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy ważne wydarzenia przyczyniły się do powstania czytelniczego trendu. Po zamachu na redakcję Charlie Hebdo Francuzi masowo czytali „Traktat o tolerancji” Woltera. W ciągu kilku miesięcy od tamtych wydarzeń sprzedało się ponad 100 tysięcy egzemplarzy książki. Niewiarygodny wynik jak na stary, oświeceniowy traktat.

rp

fot. Ernest Hemingway Photograph Collection, John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston, Wikimedia Commons, domena publiczna

Powiązane artykuły

Komentarze