News-Serwis

Kultura

Literatura: Niepublikowana sztuka Faulknera

Literatura: Niepublikowana sztuka Faulknera
25 listopada 2015
17:30

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy ukazała się zaginiona jednoaktówka napisana przez jednego z największych klasyków literatury amerykańskiej i laureata Nagrody Nobla – Williama Faulknera. Nosi ona tytuł „Twixt Cup and Lip”.

„Odkrywcą” sztuki jest Andrew Gulli, redaktor naczelny „The Strand Magazine”, który znalazł zaginione dzieło w archiwach Uniwersytetu Wirginii. Gulli opisuje utwór jako ukazujący humorystyczną stronę twórczości Faulknera. W przypadku tego pisarza jej istnienie nie było dotąd oczywiste.

Sztuka została napisana niedługo po zakończeniu I wojny światowej przez jeszcze młodego, dwudziestokilkuletniego autora „Absalomie, Absalomie”. Dziś Faulkner pamiętany jest przede wszystkim jako prozaik, jednak w pierwszym okresie twórczości pisał on głównie utwory poetyckie i dramatyczne. Podobno w „Twixt Cup and Lip” bardzo widoczny jest talent pisarza do pisania dialogów i ukazywania żywego języka mówionego.

Sztuka została opublikowana 20 listopada w świątecznym numerze „The Strand Magazine”. Na razie jest więc dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych.

rp

fot. Carl Van Vechten – Library of Congress, Prints and Photographs Division, Van Vechten Collection, Wikimedia Commons, domena publiczna

Powiązane artykuły

Komentarze