News-Serwis

Kraj

Liceum w Szczecinie i technikum w Kleszczowie najlepsze w Polsce

Liceum w Szczecinie i technikum w Kleszczowie najlepsze w Polsce
14 stycznia 2016
15:10

XIII LO w Szczecinie odzyskało tytuł najlepszego liceum w Polsce. Debiutujące w klasyfikacji Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie zostało najlepszą ponadgimnazjalną szkołą techniczną. Miesięcznik Perspektywy opublikował najnowszy ranking szkół ponadgimnazjalnych.

Szef fundacji edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński powiedział, że kluczem do zwycięstwa w rankingu liceów było konsekwentne budowanie marki szkoły. XIII LO w Szczecinie ma laureatów olimpiad w bardzo wielu dziedzinach. Waldemar Siwiński dodał, że z pomocą władz miasta, szczecińskie liceum stosuje techniki znane z rynku futbolowego. Sprowadziło do siebie z Radomia nauczyciela fizyki Marka Golkę, który jest rekordzistą Polski pod względem wykształcenia finalistów i laureatów olimpiad technicznych i fizycznych.

Dyrektor szczecińskiego liceum Cezary Urban mówił, że w tamtym roku miał 85 finalistów i laureatów w 23 olimpiadach przedmiotowych. W tym Marek Golka w trzecim roku pracy w tej szkole miał 13 finalistów olimpiady fizycznej, trzech finalistów i jednego laureata olimpiady technicznej i jeden finalista olimpiady astronomicznej.

Wśród liceów drugie miejsce zajął ubiegłoroczny laureat, czyli XIV liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie, a na trzecim miejscu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, które awansowało z miejsca czwartego.

Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie osiągnęło sukces przede wszystkim dzięki dużym inwestycjom w szkołę. Waldemar Siwiński mówi, że w tej placówce znajdują laboratoria, których może jej pozazdrościć niejedna firma technologiczna. Dyrektor technikum Agnieszka Nagoda-Dębicz mówi, że głównym sponsorem szkoły jest samorząd, a jest to najbogatsza gmina w Polsce. Przekonuje jednak, że decydujące znaczenie miało podejście do uczniów. Bo tam finaliści i laureaci olimpiad zdarzają się sporadycznie. Jednak zaangażowana kadra nauczycielska potrafi odkryć i wykorzystać potencjał swoich uczniów. Zaznaczyła, że prezesi firm działających w gminie cenią sobie absolwentów jej szkoły i proszą o więcej.

Szkoła w Kleszczowie znalazła się w zestawieniu po raz pierwszy. Wcześniej nie spełniała ona kryteriów udziału. Chodziło o liczbę maturzystów, która musiała wynosić co najmniej 12 osób. W tym roku szkoła ta po raz pierwszy spełniania ten warunek. Na drugim miejscu znalazło się Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, które tym samym utrzymało swoją pozycję sprzed roku. Na trzecie miejsce spadł natomiast ubiegłoroczny zwycięzca – Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu.

IAR/ru

fot. Lysfil/Wikimedia Commons

Powiązane artykuły

Komentarze