News-Serwis

Kultura

„Letnie przesilenie” – film o trudnej rzeczywistości II wojny światowej

„Letnie przesilenie” – film o trudnej rzeczywistości II wojny światowej
15 września 2015
17:58

„Letnie przesilenie” to film o trudnej rzeczywistości II wojny światowej. Akcja filmu w reżyserii Michała Rogalskiego, który startuje w Konkursie Głównym 40.

Festiwalu Filmowego w Gdyni, rozgrywa się w 1943 roku na polskiej prowincji. Reżyser splótł losy młodego niemieckiego żołnierza i młodego Polaka – Romka, który jako pomocnik maszynisty codziennie na bocznicy widzi rzeczy odebrane wywożonym do obozów zagłady Żydom. W pewnym momencie Romek spotyka, zbiegłą z transportu Żydówkę, która prosi go o pomoc.

Michał Rogalski wyjaśnia, że chciał opowiedzieć o wojennej, okrutnej codzienności zwykłych ludzi, a nie frontowych bohaterów. Jego zdaniem właśnie większość ludzi, którzy przeżyli II wojnę, spędzili ją na „własnym podwórku”.

Michał Rogalski wyjaśnia, że część historii z „Letniego przesilenia” wydarzyło się naprawdę. Między innymi wątek pomocy Żydówce czy przypadek młodego niemieckiego żołnierza, który do armii został wcielony karnie, za słuchanie jazzu.

W Romka wcielił się Fili Piotrowicz. Młody aktor wyjaśnia, że ta rola była dla niego dużym wyzwaniem, ponieważ Romek nie jest postacią jednoznaczną – najpierw jest egoistą, później, kiedy musi podjąć decyzję czy pomóc Żydówce, wychodzi z niego człowieczeństwo.

A w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni o Złote Lwy rywalizuje 18 filmów między innymi: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, czy „Żyć nie umierać” Macieja Migasa..

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/K.P.

fot. Jamie McCaffrey / flickr.com

 

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze