News-Serwis

Kraj

Kultura: Emigra 2015

Kultura: Emigra 2015
24 października 2015
20:38

W Warszawie ruszyła EMIGRA, czyli 3. edycja międzynarodowego Festiwalu Filmów Emigracyjnych.

Filmy o Polakach-emigrantach lub realizowane przez Polaków, mieszkających za granicą ukazują panoramę losów naszych rodaków, żyjących dosłownie w każdym zakątku globu. „Festiwal, który łączy” to tegoroczne hasło imprezy – tłumaczy dyrektor EMIGRY Agata Lewandowski.

Na festiwalu można zobaczyć filmy zrobione przez Polaków, mieszkających i na Wschodzie, i na Zachodzie, wspólnym łącznikiem jest emigracja. Najważniejszym przesłaniem EMIGRY jest spotkanie Polaków z Polski z Polakami za granicą – dodaje dyrektor festiwalu.

Imprezę rozpoczął pokaz filmu „Tajemniczy sojusznik” nakręcony na podstawie opowiadania Josepha Conrada. Jego reżyser Piotr Fudakowski, producent nagrodzonego w 2006 r. Oskarem filmu „Tsotsi”, urodził się w Wielkiej Brytanii. Swoją obecność na festiwalu traktuje symbolicznie, bo sam w Polsce czuje się Polakiem, ale Polacy myślą o nim jako o Angliku. Jak dodaje – emigranci często nie mogą znaleźć swojego miejsca. Filmy zrobione przez nich nie dają się zaszufladkować, przedstawiają inny pogląd na świat.

Na festiwalu o główną nagrodę – Złotą walizkę – walczą filmy profesjonalne i niezależne. Krótkometrażowy obraz „Nie chcemy wojny, chcemy pokoju” przygotowali młodzi Polacy z Ukrainy. To dokument-apel – wyjaśnia Eugeniusz Sało, dziennikarz Kuriera Galicyjskiego i współautor filmu.
W formie 10-minutowego klipu pokazano historie młodzieży, która niezależnie od narodowości chce na Ukrainie żyć normalnie.
Filmowa podróż emigracyjna po świecie zakończy się w niedzielę wieczorem ogłoszeniem listy laureatów tegorocznej EMIGRY.

IAR/Ewa Plisiecka / Radio dla Zagranicy/tk

Poleć

Powiązane artykuły

Komentarze