News-Serwis

Świat

Kryzys migracyjny: UE i Turcja zacieśniają współpracę

Kryzys migracyjny: UE i Turcja zacieśniają współpracę
29 listopada 2015
19:12

Unia Europejska i Turcja zacieśniają współpracę, by wspólnie zmagać się z kryzysem uchodźców. W Brukseli trwa szczyt z udziałem przywódców 28 krajów członkowskich i premiera Turcji. Wspólnota obiecuje pieniądze i postępy w negocjacjach akcesyjnych. W zamian oczekuje, że Ankara uszczelni swoje granice i zatrzyma falę migrantów na Stary Kontynent.

Unia Europejska jest zmuszona do współpracy z Turcją, ponieważ jest to kluczowy kraj tranzytowy dla wielu uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy próbują dostać się do Europy. „W 2015 roku około półtora miliona osób nielegalnie przekroczyło unijną granicę, większość z nich dotarła przez Turcję” – mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Na początek Unia oferuje Turcji 3 miliardy euro, które mają być przeznaczone na pomoc uchodźcom, przebywającym obecnie w tym kraju. Poza pieniędzmi Wspólnota jest gotowa przyspieszyć rozmowy akcesyjne z Turcją, a do jesieni przyszłego roku znieść wizy dla tego kraju.

„To naprawdę historyczny dzień, by ożywić nasz proces akcesyjny i rozmawiać o wydarzeniach w Europie i jej sąsiedztwie” – mówił premier Turcji Ahmet Davutoglu. O tym, że relacje unijno-tureckie nabierają nowego wymiaru, świadczy także zapowiedź wspólnych szczytów, jakie mają odbywać się dwa razy w roku. Nie wiadomo jeszcze, czy będą to spotkania z udziałem przywódców wszystkich krajów członkowskich, czy tylko liderów unijnych instytucji.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/ab

fot. World Bank Photo Collection/Flickr

Powiązane artykuły

Komentarze